| AndreiAndrei123123 a întrebat:

Prietena mea a luat pastila de a doua zi acum 2 luni, ciclul mentrual a intarziat in prima luna cu 7 zile, dar a doua luna cand a venit a durat doar 12 ore. Este un efect advers al pastilei? O seara frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Nu e un efect advers, e chiar efectul pastilei. Luand pastila aia, si probabil fara recomandarea si consultul unui medic ginecolog si-a introdus in corp o bomba hormonala iar efectele ei o sa dureze destul de mult, cateva luni de acum, poate chiar un an o sa aiba astfel de probleme, iar a doua pastila nu se mai poate lua, asa ca mare grija de acum si consult ginecologic cat mai repede si acolo sa-i spuna ce a luat si cand...
Nu e de joaca, de la o pastila de asta poate sa ramana infertila sau poate duce chiar la moarte subita.

| Annamaria21 a răspuns:

Dar in unele cazuri pastila nu isi face efectul, deci nu este exclusa o sarcina, trebuie sa se duca la ginecolog urgent

| CuriousStuff a răspuns:

Si asta e adevarat. Mai ales ca probabil a luat-o fara sa stie cum se foloseste si cand trebuie administrata.

1 răspuns:
| katy a răspuns:

Ar trebui sa mearga la un ginecolog, a dereglat-o hormonal pastila.Desi e o pastila mica, este foarte puternica si da organismul peste cap.sa se prezinte la medic