| drogh a întrebat:

Problema mea sta in felul urmator:
Pe data de 20 noiembrie (imediat dupa ce mi s-a terminat menstruatia) am avut un contact sexual neprotejat. A doua zi am luat prima pastila si a treia zi a doua pastila, insa tot atunci am avut iarasi un contact sexual neprotejat, in fine. Trecand peste acest moment aiurea, am muncit urmatoarele zile in conditii nefavorabile (frig), ba chiar am si stat jos unde s-ar putea sa ma fi tras curentul. Asadar, pe data de 15 ar fi trebuit sa imi vina menstruatia. Am facut un test de sarcina care a iesit negativ... Deci, totusi eu as putea exclude cumva prezenta unei sarcini si consider mai mult ca fiind o raceala la ovare. Au mai fost si clipe stresante si probabil ca si pe baza de nervi s-ar putea sa imi intarzie. Intrebarea este: Ce pot sa fac? Am pus si o sticla cu apa calduta la burta, am baut ceaiuri, am facut efort. Ce solutie imi recomandati ca sa grabesc cumva menstruatia? Nu am nici macar un simptom ca mi-ar veni. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In momentul in care ai folosit pastila contraceptiva care a fost din cate se intelege Postinor 2, adica in ziua urmatoare terminarii menstruatiei, atat posibilitatea cat si probabilitatea sa se poata forma o sarcina a fost extrem de mica. Rezulta ca pastila contraceptiva a fost folosita INUTIL, fara rost, dar din nefericire pentru tine, hormonii sintetici dupa ce au ajuns in organismul tau, au dereglat toata activitate hormonala proprie intr-o masura imposibil de anticipat sau de presupus, si din acest motiv, dupa folosirea pastilei contraceptiva, femeia trebuie sa UITE de urmatoarea formulare : '' Asadar, pe data de 15 ar fi trebuit sa imi vina menstruatia.'' Este IMPOSIBIL ca cineva sa poata sti in ce masura iti este afectata activitatea hormonala si in ce masura iti este dereglat ciclul menstrual. In astfel de situatii menstruatia poate sa porneasca :
--- mai repede cu cateva zile,
--- la data calculata, apreciata, preconizata
--- sau cu o intarziere de cateva zile, de cateva saptamani sau in situatii mai deosebite, uneori si dupa 1-2 luni.
In mod cat se poate de normal rezultatul testului de sarcina a fost NEGATIV, fiindca si fara sa fi folosit pastila contraceptiva, ar fi fost 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina fiindca sexul a fost intretinut in zilele PERIOADEI DE INFERTILITATE RELATIVA. Conform celor precizate rezulta ca ciclul menstrual ar fi urmat sa fie intre 15/16.11 - 14.12 = 29/30 zile si ovulatia ar fi urmat sa aiba loc in data de 1 Decembrie iar PERIOADA FERTILA intre 26.11 - 02.12. Fiindca contactele sexuale au fost intretinute cu 10 si 12 zile inainte de ziua de OVULATIE si cu 5 si 6 zile inainte de a incepe PERIOADA FERTILA, reiese ca formarea sarcinii a fost 100% IMPOSIBIL sa se produca in astfel de conditii.
Momentul de pornirea menstruatiei NU poate fi nici influentata, nici grabita sau, amanata fiindca intreaga desfasurare a ciclului menstrual este DIRIJATA STRICT HORMONAL. Este imposibil de anticipat in ce moment va porni menstruatia, insa de un lucru poti fi ABSOLUT SIGURA si anume ca NU esti insarcinata si de asemenea ca menstruatia va porni NEGRESIT, insa se va intampla/produce peste un anumit timp. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce menstruație se mai vina când poate e cu ochi? ( copil) Iar testele de sarcina nu spun întotdeauna realitatea.

| Dalmore a răspuns:

Prostia se plătește.