| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna seara! Puteti sa imi spuneti va rog frumos, care ati trecut prin asa ceva bineinteles fiindca nu vreau raspunsuri doar asa la nimereala, care ar fi cea mai ieftina si buna in acelasi timp metoda de a isi reface cineva dantura prin implanturi? Va intreb fiindca din cate am inteles daca ar fi sa imi pun cate un implant pentru fiecare dinte si masea in parte m-ar ajunge undeva la 10 mii de euro implantul costand 500-600 de euro bucata. Sau se pot pune si 3-4 dinti pe un implant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CovaciEmil a răspuns:

Păi în principiul chiar așa este recomandat 4/5implanturi pe o arcadă și așa se pune toți dinții. Pe arcada respectivă. Acum depinde și ce lipsuri și unde le ai. Dar dacă stai ft rău. Așa se face. Ți se scot dinții de sus de ex. Se pun 4/5implanturi pe arcadă de sus și apoi dantura nouă direct.

| StefanescuDaniel explică (pentru CovaciEmil):

Mie in principiu imi lipsesc jos molarii din amandoua partile si am ramas doar cu cei 6 dinti de jos din fata. Si tare as vrea sa ma apuc de refacut dantura dar ma speriasem cand am auzit de la o cunostinta ca poate sa ma coste si 10 mii de euro.

| CovaciEmil a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Dacă ai numa doi lipsa. Eu personal îți recomand două implanturi. Și ai scăpat. Este 600€ implant la care se adaugă manopera și dintele aprox 200-300€ cam 900-1000€PER total bucata

| StefanescuDaniel explică (pentru CovaciEmil):

Iti multumesc pentru raspuns dar nu cred ca m-ai inteles in totalite. Eu sus mi-am facut lucrarea toata in alta tara in urma cu un an jumate si e ok. Acum e problema pe partea de jos fiindca am ramas doar cu cei 6 dinti din fata iar restul cei care nu se vad dintr-o parte si alta adica toate maselele nu mai am niciuna si am scos si nervul fiecareia din masele. Acum asta m-ar interesa oare cat m-ar costa sa pun toate maselele de jos inapoi prin metoda implantelor.

| CovaciEmil a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Am înțeles. Prima dată se înțelegea ca doar doi îți lipsesc. Dar acum ai explicat mai clar. În asemena situație sunt și eu. Doar ca e la arcada de sus. O să fie necesar de 2 implanturi pe fiecare parte. Se face un fel de proteză/pubte. Ceva de genul acela mi s-a zis mie. Mai ales ca eu apoi vrea sa pun și aparat dentar metalic

| StefanescuDaniel explică (pentru CovaciEmil):

Da stiu si eu faza cu proteza fiindca asa am facut cand aveam probleme la arcada de sus. Deci sa inteleg ca voi avea nevoie unde la doua mii de euro fiindca la mine in oras in Timisoara e 490 de euro un implant. Eu ar trebui sa ma rezolv cat mai repede fiindca va trebui sa filmez mai multe videoclipuri la niste piese de-ale mele unde cant eu, altfel voi pierde un contract ceea ce chiar nu as vrea sa se intample

| CovaciEmil a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Cam da

| StefanescuDaniel explică (pentru CovaciEmil):

Iar pe tine cam cat te-a costat sa iti faci partea de sus? Toata lucrarea ma refer

| CovaciEmil a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Am dat aproximativ 8000si ceva de lei… ca am mers la cineva prin recomandarea unui student care făcea practica. Și acum vreau să văd cat mă costă să îmi pun sus doar aparat dentar metalic

| StefanescuDaniel explică (pentru CovaciEmil):

Din cate stiu eu costa cam 2000-2500 de lei sa iti pui aparat dentar metalic

| CovaciEmil a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Am o nepoată de 11 ani. La ea a costat 3600lei. Nu știu exact care sunt prețurile sincer la aparate dentare metalice

| StefanescuDaniel explică (pentru CovaciEmil):

Salut! Sa iti traiasca nepoata! Mi se pare cam mult, poate a fost dusa la un stomatolog mai scump si de asta. Eu nici la oameni maturi ca noi nu am auzit sa coste mai mult de 2000-2500 de ron pe cuvant de onoare!

| CovaciEmil a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Mulțumesc! Sper să ai dreptate. m-aș bucura să fie așa. să merg cu 4000lei pregătit să îi dau și să aflu ca merg înapoi acasă cu 2000laughing) ce bine ar di

| StefanescuDaniel explică (pentru CovaciEmil):

Doamne ajuta sa fie asa! Amin