| VisanCostel a întrebat:

Bună seara.Regividonul se poate folosi și la reglarea ciclului menstrual? Nevasta-mea are dereglat ciclul menstrual, uneori îi vine și de 2 ori pe lună și o ține cam multe zile.Multumesc pentru ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa mearga la ginecolog pentru investigatii medicale de urgenta, ca ala nu-i ciclu dereglat, ci posibil: chisturi ovariene, fibroame uterine sau tumori.

| Floridori a răspuns:

Daca are ciclul neregulat, ar trebui sa viziteze un medic endocrinolog mai intai, apoi si un medic ginecolog.
In urma analizelor, medicul endocrinolog va stabili ce dezechilibru hormonal cauzeaza aceste dereglari si ii va prescrie anticonceptionalele/tratamentul potrivite pentru tipul ei de problema.
In acelasi timp, ginecologul va verifica daca exista afectiuni asociate ale aparatului reproducator (de cele mai multe ori acestea exista cand femeia prezinta dezechilibre hormonale) si va colabora cu endocrinologul in tratarea acestora.

Daca imi permiti, poti scrie aici (sau in privat) datele ultimelor menstruatii (cel putin 6 luni)?

| DjSannan a răspuns:

Buna Dacă problemele dereglării ciclului sunt persistente sau dacă simptomele sunt severe, este important să consultați un medic pentru a vă asigura că nu există o cauză subiacentă care trebuie tratată. Există câteva modalități prin care puteți încerca să reglați ciclul menstrual al soției dvs. în mod natural:

Asigurați-vă că soția dvs. are o dietă echilibrată și face exerciții fizice regulate. O dietă sănătoasă și exercițiile fizice pot ajuta la menținerea unei greutăți sănătoase, care poate avea un efect benefic asupra ciclului menstrual.

Încercați să minimizați stresul. Stresul poate afecta ciclul menstrual, așa că încercați să găsiți modalități de a gestiona stresul împreună, cum ar fi prin meditație, yoga sau prin praticarea unui hobby.

Consumați suficiente lichide. Asigurarea unei hidratări adecvate poate ajuta la menținerea unui ciclu menstrual regulat.

Încercați suplimente naturale. Anumite suplimente, cum ar fi uleiul de primulă sau vitamina B6, pot ajuta la reglarea ciclului menstrual. Cu toate acestea, este important să discutați cu un medic înainte de a lua orice supliment sau tratament nou.

Este important să rețineți că fiecare organism este diferit și că ceea ce funcționează pentru una poate să nu funcționeze pentru alta. Este întotdeauna mai bine să discutați cu un medic înainte de a începe orice tratament nou