| DariaZ a întrebat:

Bună seara! Simt ca nu mai găsesc nicio solutii pentru problema mea! Ieri mi-au apărut în zona genitala 3 bășicuțe mici, ca niște coșuri pe labiile mici, care ma dor foarte tare când urinez. Menționez ca secretie vaginala anormala nu am, contact sexual nu am mai avut de 3 săptămâni, la wc publice nu merg, lenjeria intima o spal mereu separat de restul hainelor, ma spal în zona intima numai cu săpun special pentru acea zona. Sunt foarte sensibila și la aproximativ 2, 3 luni e imposibil sa nu fac vreo infecție. Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este herpes genital. Dacă tu nu l-ai înșelat pe partener, cu siguranță te-o înșelat el fără a ști tu acest fapt.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Du-te la medicul ginecolog! Poate fi o boală cu transmitere s*xuală dacă n-a purtat prezervativ când v-ați tras-o.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Adică,mai mult ca sigur e ceva cu transmitere s*xuală. Eu nu respect niciuna din acele norme de igienă pe care tu le practici, dar nu am avut niciodată în viață așa ceva. Dar, dacă ție ți-a trebuit "contact sexual ", ei bine, fată suferă!

| DariaZ explică (pentru BumiWolfie15):

Am contact sexual cu același bărbat de 4 ani de zile, doar ca acum am fost plecata și de aceea nu am mai avut de 3 săptămâni, deci nu m facut-o cu un străin sau la întâmplare, sa nu fiu greșit inteleasa

| Floridori a răspuns (pentru DariaZ):

Scuza-ma ca intervin.Tu poate o faci cu acelasi barbat, dar el o face numai cu tine?
Mai este si posibilitatea sa existe o afectiune de ceva timp din moment ce spui ca aceste episoade sunt recurente si periodice.
Eu as fi mers la medicul ginecolog de prima oara de cand am observat ceva nelalocul lui, asa ca te sfatuiesc sa mergi la ginecolog.Stii cum se zice, mai bine mai tarziu decat niciodata...

| DariaZ explică (pentru Floridori):

Am fost, îmi dădea tratament pentru colpita, analizele îmi ieșeau bune, nu-mi apărea niciun microb. Acum nu știu ce s-a întâmplat. Alaltăieri am simțit ca ma jena lenjeria intima la serviciu, am stat a 24 de ore și m-am gândit ca și asta poate fi cauza...iar de înșelat, niciunul nu putem fi 100% siguri ca nu suntem înșelați, nu pot face pe detectivul.

| Floridori a răspuns (pentru DariaZ):

Sigur ca nu putem fi siguri 100% de nimic, insa nu am dorit sa sune asa de rau.Am spus-o in sensul in care ai putea lua in calcul chiar si cea mai improbabila varianta, deoarece sanatatea ar trebui sa primeze.
Colpita nu este ceva foarte specific si poate avea diverse cauze, inclusiv cauze mixte. Poate fi o recidiva a unuia dintre factorii colpitei, pot fi simple cosuri, sau poate fi altceva (de exemplu herpes).
Din pacate, numai o vizita la medic te-ar putea lamuri.