| FloricaPetcu a întrebat:

Bună seara, sotul meu suferă de depresie moderata și are tratament cu Tritico. Serlift. Alprazolam dar se pare ca nu îl mai ajuta are crize mai dese, va rog un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Despre ce crize vorbiti?
Este paranoic sau schitofrenic?

| Fantaspirit a răspuns:

E o boala foarte grea,la unii oameni e imposibil de vindecat,mai ales daca e in cadrul tulburării bipolare unde se regăsesc des accese de furie, indispoziție,manie,starea se schimba brusc etc. De la depresie nu se prea face crize,ci de la epilepsie, tulburare bipolara dar nu depresie.
Poate are și atacuri de panica, sa schimbe tratamentul că acesta nu este eficient, sa ii spună medicului sa ii schimbe că nu se simte deloc bine și să aibă grijă cu xanax că da dependenta, sa nu îl ia pe perioade lungi ci la nevoie.

| Adelina4679 a răspuns:

Sa mearga la un alt medic, pentru un tratament mai eficient

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Serlift, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.

| qathaliyn a răspuns:

Salut, soțul tău se poate vindeca sau cel puțin își poate reduce depresia la jumătate dacă:

1. Face sport aproape zilnic (azi un fotbal, mâine bagă de flotări, poimâine iese la alergat cu tine, răspoimâine înoată, peste 4 zile joacă un basket, peste 5 zile dați o tură cu bicicletele)

2. Este foarte important să nu aibe mult timp liber și să nu stea mult în casă (muncă, cursuri, mereu să se ducă să repare ceva la mașină/bicicletă, să rezolve acte, să stea îndeajuns timp la aer afară)

3. Are nevoie să râdă! Azi un iComedy, mâine un film amuzant, poimâine vă mai gâdilați și voi că na sunteți împreună, răspoimâine vă uitați la video amuzante de pe net. Spune-i să facă mai multe glume prin casă

4. Contactul cu lumea (are nevoie să vorbească cu cât mai multă lume ca să uite că are depresie, da nu despre depresie. Cu familia, cu rudele, cu prietenii, cu vecinii)

5. Contact vizual (zi de zi să se privească în ochi în oglindă ca să prindă încredere de sine, dar de asemenea și pe alți oameni să îi privească în ochi, la început poate va fi timid dar după se deblochează și va redeveni tipul de dinainte cel curajos)

6. Înfrumusețarea. Înfrumusețarea mereu te scapă de depresie. Să se tundă/bărbierească, poate chiar un nou stil, apoi să-și dea părul cu ceva uleiuri să aibă un fir de păr foarte lucios și atractiv. Să își cumpere haine noi, asta nu înseamnă un tricou și gata baftă. Nu, multe haine, nu toate odată dar măcar la ceva timp ceva care să îl facă să se simtă frumos.

7. Să bea apă multă. Să doarmă noaptea. Să doarmă la orele potrivite. Să se trezească de dimineață. Să mănânce mai sănătos. Să ia multivitamine (fructe, legume) și chiar pastile multivitamine dar să nu depăsească doza.

8. Să danseze. Să cânte. Da, poate nu are talent. Dar talentul se câștigă în timp. Luați-vă o boxă sau ascultați la telefon. Luați-vă de mână, și dansați mereu diferit: mereu adaugați mișcari noi, dezghetați-vă emoțiile alea din voi. Urlați, țipați (dar nu din cearta, ci de distracție) ca să iasă din voi chestia aia ce stă blocată. Luați-vă o chitară, un pian și prostiți-vă cu ea, chiar de nu sună așa bine, măcar vă amuzați și voi puțin.

9. Mai ieșiți din casă la o relaxare (o plimbare prin oraș pe jos, un restaurant, nu trebuie să consumați banii, ci măcar un suc numai să știți că ați ieșit din casă, o plimbare relaxantă cu mașina. Are permis? Dacă nu are încurajează-l spune-i că ți-ar place mult să te plimbe cu mașina seara cu o muzicuță)

10. Vizită la medicul de familie, la psiholog și la alți medici de specialitate (pastilele la timp, și ascultați cu foarte mare atenție sfaturile lor!)

11. Dacă sunteți creștini, încercați un post, o rugăciune, o vizită la biserică, luați-vă o iconița nouă, spovediți-vă, împărtășiți-vă. Probabil omul tău are multe pe suflet!

12. Vizitați locuri noi, orașe noi, țări noi. Munte, mare, dunăre, la pescuit, plajă, grădină zoo, acvariu, parcuri de distracție, fi-ți copii pentru 1 zi, merge-ți la pădure.

13. Fă-i un cadou. Nu trebuie să fie scump, gestul contează. O eșarfă. Un parfum. Gătește-i o prăjitură. Gătiți împreună. Cumpără-i o carte.

| maricicaTPU69 a răspuns:

Buna, daca vrei ca sotul tau sa scape de depresie, ahai sa vorbim putin in privat ca am niste sfaturi