| DianaAlexandra0214 a întrebat:

Buna seara, sper sa nu plictisesc cu povestea mea si sper sa am niste raspunsuri cat mai bune si relevante. Deci, sunt o persoana care nu prea face sport, insa mai demult m-am fortat sa alerg pe o distanta mai lunga si am simtit cum mi-a "fugit" genunchiul in partea stanga, apoi am vazut ca practic rotula mea nu mai era la locul ei si era amplasata pe partea stanga. Ramasesem traumatizata, intrasem in soc extrem de puternic si efectiv am inceput sa urlu de durere si teama. Am fost la medicul ortoped, mi-a facut un consult el mi-a recomandat sa fac RMN, bun. Zis si facut! Am facut RMN si a reiesit din acesta ca am ruptura partiala de ligament incrucisat anterior ( LIA ). In momentul in care am auzit, evident ca m-am speriat si nu intelegeam ce se intampla. Mi s-a recomandat sa fac kinetoterapie, am facut si acest lucru. Dupa asta, am terminat sedintele de kineto si de laser. Am fost la alt consult si mi s-a spus ca o sa am nevoie de operatie la un moment dat fiindca nu se reface "fisura". Ok, am acceptat acest lucru printre siroaie de lacrimi avand in vedere ca am doar 15 ani si jumatate. As vrea totusi sa stiu daca se poate face operatia acum, cat mai curand, tinand cont ca sunt minora. Inteleg ca trebuie sa fie articulatiile si oasele dezvoltate complet, dar chiar nu se poate? E un mare chin pentru mine zilnic, mi-e si frica sa mai merg de teama sa nu se rupa ligamentul la o miscare mai brusca si sa raman la pamant... sad Multumesc anticipat pentru raspuns! O seara frumoasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonima1111111111 a răspuns:

Ascultă sfaturile medicilor iar dacă medicii la care ai fost până acum nu ți-au inspirat încredere, eu zic să apelezi la alți doctori mai buni de prin alte județe, unde sunt spitale mai bine dotate, cu aparatură modernă, chiar dacă vei da bani mai mulți...Interesează-te despre un medic bun ortoped și mergi la el să vezi ce zice, iar dacă operația este neapărat necesară, fă-o și nu sta pe gânduri pentru că riști ca pe viitor să rămâi toată viața cu vreun handicap irecuperabil. Deci, dacă doctorul va zice că trebuie numai decât să te operezi, nu o mai bate în cap și fă-o fără frică, deoarece nu o să simți nimic întrucât se va face anestezie. Iar după aceea vei fi un om normal și nu vei mai avea nicio temere în privința piciorușuli tău.
Sper să te faci bine și să nu ți se întâmple nimic grav, pentru că ești foarte tânără și ai toată viața înainte happy

| DianaAlexandra0214 explică (pentru anonima1111111111):

Multumesc frumos pentru raspunsul ajutator!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numai alerga si gata, plimbate mai mult e mult mai sanatos

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, operatia de reconstructie a genunchiului se poate face dupa varsta de 18 ani, cand cresterea ta este incheiata.Aici nu-i vorba de majorat ci de varsta bilogica si perioada de crestere!
Pana atunci, va trebuii sa fii foarte atenta cum mergi si sa eviti tocurile inalte sau platformele la incaltaminte, ca iti poate "fugii" genunchiul extrem de usor si rupe ligamentul.

Te-as sfatuii totusi sa mergi de urgenta la un ortoped si sa ceri o parere profesionala! Pentru ca in situatii grave, cand ligamentul este rupt, este nevoie de operatie in primele 48 de ore, ca sa nu ramai cu un picior mai scurt ca celalalt.