| Georgescu_Prian_1989 a întrebat:

Sunt o fata din Galati.Am 24 de ani.As vrea sa va pun o intrebare sau mai degraba sa va povestesc un secret de al meu. Poate se v-a nimeri cineva sa ma ajute.
Eu simt dorinta fata de partener, dar nu simt cand se intampla.Adica nu simt nimic.Deloc.In familia mea nu se vorbea despre sex.Niciodata.Mama nu m-a invatat niciodata nimic despre acest lucru ca si cum era o chestie nasoala de ascuns.Mi-am inceput viata sexuala la 16 ani jumatate cu tot felul oameni nepotrivitii.Am trait fara act sexual si un an jumatate, cu un tip, intrebandu-ma de ce nu imi facea nimic.Eu sunt o fiinta complexata de aspectul fizic....am 1,68 si 71 kg.Niciodata nu m-am desfasurat. Uneori a trebuit sa mint sau sa mimez pentru ca celalalt sa se simta bine.Jocurile astea merg, aproape intodeauna.N-am putut niciodata spune celuilalt ce imi doresc... ceea ce vreau din stanjeneala sau din inhibare pentru ca mi s-a parut rusinos sa spui asemenea lucruri.Ori de cate ori am o relatie cu cineva si incep sa il iubesc, ma gandesc cu frica la momentul ala cand o sa facem dragoste si el o sa realizeze ca nu simt nimic. Oare cum sa scap de boala asta? Ste cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar trebui sa ai mai mult curaj si sa mergi la medic. Poate fi frigiditate sau altceva. Pe aici nu sunt specialisti.

| TCosminn a răspuns:

Draga, nu e nicio boala. De ce te gandesti la asta ca la o boala? Stiai ca femeia are nevoie de lubrifiere inainte de actul sexual, care se obtine prin excitare? Stiai ca preludiul are si el o foarte mare importanta inainte de actul sexual? Odata am avut o prietena care imi povestea ca de multe ori ea nici nu simte cand face sex cu iubitul ei, ea gandindu-se la facultate sau ce are de facut in urmatoare zi, deci nu esti singura, bine, la tine e mereu. Multe femei, din studii vorbesc, spun ca sexul fizic este doar o mica parte din adevaratul act sexual. Crezi ca orgasmul se obtine doar prin penetrare? Nici pe departe. Depinde foarte mult de starea in care te afli tu atunci cand vrei sa faci asta, daca o faci constransa, daca la inceput ai fost fortata si ti-ai dezvoltat o fobie in privinta momentului respectiv, stiut fiind faptul ca vaginul este o zona foarte sensibila si este in legatura directa cu creierul. Problema este foarte serioasa pentru ca tu, se pare, nu ai avut barbati in viata ta, ci doar doritori de senzatie majora cu 20 la ora. Normal e sa vorbesti cu ei inainte de asta, sa le spui parerea, ce simti si ce nu. Daca mimezi ei o sa creada ca sunt niste experti versati si asta nu face decat sa ii incurajeze. Stiai ca femeia este partea mai importanta in actul sexual? Datorita energiei pe care o acumuleaza. Sunt studii si studii. Eu ti-am spus ce stiu, in speranta ca o sa te ajute, cred totusi ca problema este la nivel psihologic dar nu face rau sa vizitezi un doctor.