| Chrryssy a întrebat:

Buna seara! Știe cineva cum faci diferența intre atacuri de panica și preinfarct? Sau unde as putea vorbi cu un doctor? Momentan nu mai am medic de familie și nu știu cu cine as putea sa iau legătura și nici nu as vrea sa țin ocupat serviciul de urgente, ca poate e doar atac de panica. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

Atac panica: senzatie de sufocare, frica imensa aparent fara motiv, transpiratia abundenta aproape instant.
Atac cord: posibil toate cele de mai sus dublate de: durere atroce ce radiaza in mana stanga, stern, intercostal. Posibil toate sau cel putin una din ele. In caz de atac de cord ceea ce poti face : inspiri expiri + tusesti cat mai des posibil. Asta ca sa asiguri oxigen cat mai mult posibil. Incerci sa te calmezi! Oricum ai cam 20 30 secunde pana posibil sa lesini...

| Chrryssy explică (pentru Mopmop):

Multumesc frumos pentru răspuns! Nu mi-a fost chiar deloc frica...doar simteam o presiune puternica in piept ce ma lasă fără aer și dureroasa in același timp. Fix asta am făcut, am inspirat-expirat și mi-a trecut in câteva minute. Dar durerea in piept tot apare de acum 2 zile, fix după ce m-am enervat foarte tare. Doar partea când rămân fără aer a fost mai accentuată aseară. Nu am leșinat. O zi frumoasa!

| Mopmop a răspuns (pentru Chrryssy):

Un control la cardiolog ar fi indicat! Sanatate si zi frumoasa iti doresc!

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Atac de panica: nu poti sa respiri, te strange capul, iti e frica de nimic explicit, dar mori de frica, etc.

infarct: te doare de nu te vezi, iti amorteste mana stanga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au nimic in comun.

| Chrryssy explică (pentru anonim_4396):

Tocmai ca au câteva simptome comune...altfel nu puneam întrebarea.

| RunnyMellow a răspuns:

Pai,atacul de panica adica ca tie frica sa nu se intample ceva foarte rau gen ca ai facut o mare prostie si vine politia sa iti ia parinti din cauza ta si sa nu vina nimeni, Intelegi.Si preainfarc este ca ai facut un fel de infart de inim a ca te-a speriat cineva foarte rau si ca te-ai temut foarte rau.