| rippE a întrebat:

Buna seara TPU!

Am 14 ani, 1.60-62m cam asa si 65-69kg, sunt o fire pofticioasa. Va cer niste sfaturi de slabire, mi-am facut o ambitie si am inceput sa nu mai mananc dupa ora 18:00, in fiecare seara abdomene, genoflexiuni, ridicari greutati, sarituri si alte prostii laughing Sugerati-mi si niste diete! Va multumesc din suflet!

Fundita + Noapte buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valeria005 a răspuns:

De sfaturi poti sa tii cont, dar FUNDA?

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce sa nu mai mananci dupa ora 18, vrei gastrita sau ulcer? Asta e o tampenie care o aplica foarte multi oameni.

Ultima masa sa fie cu 3 ore inainte de culcare, NU CONTEAZA ORA

| Silviu_Pantelimon_1990 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin ai dreptate, dar multi spun lucrul asta deoarece ora de culcare in mare parte este la ora 21:00 (copii mici, persoanele invarste), asta pentru o explicatie mai scurta happy atat stiu eu ca am doar 14 ani happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Silviu_Pantelimon_1990):

Daca ar fi ora 21 ar fi corect, dar sa fim seriosi, cand ne culcam mai devreme de 12 laughing

| Silviu_Pantelimon_1990 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa e laughing

| Elvina a răspuns:

Mergi la nutritionist si practica un sport. Bafta!

| valeria005 a răspuns:

Eu de asemenea tin dieta, in fiecare dimineata ma trezesc la 7 si fac sport pe stomacul gol, mai intii fug la o distanta din ce in ce mai mare pe zi, apoi fac exercitii: incalzesc capul miinile trunchiul, picioarele, sarituri, aplecari, apoi flotari si asezari. Dupa ce termin iau micul dejun, nu te sfatui sa maninci de 3 ori pe zi si mult, ci de aprox. 5 ori pe zi cite putin, nu minca intre mese, staruite sa nu maninci produse fainoase, alimente prajite sau uleioase sau dulciuri, numinca nuci in sau pepene galben in niciun caz, maninca pepene rosu, fiindca inlocuieste dulciurile si nu adaoga la cintar, bea cit mai multa apa (indeosebi vara) ca sati piara pofta de mincare, cind ii vezi pe ceilalti mincind ceva apetisant inchide ochii si nu te gindi la asta, fa sport dimineata si seara, cind ai timp liber si cam la jumatate de ora dupa masa eu urc si cobor scarile de repetate ori, in cazul tau depinde unde locuiesti... practica cit mai mult sport. Stiu ca e greu dar merita, eu am slabit intro saptamana cam 3 kg, ca sa-ti fie mai usor intocmesteti un regim pe care sal respecti cu strictete si lipeste-l de frigider cu un magnet. MULTA BAFTA LA SLABIT!

| rippE explică (pentru valeria005):

Multumesc de sfaturi o sa tin cont de ele! happy

| valeria005 a răspuns (pentru rippE):

De sfaturi poti sa tii cont, dar FUNDA?

| Silviu_Pantelimon_1990 a răspuns:

Din ce ai lasat in descriere te descurci. Daca vrei practica un sport, mergi la o sala, consultate cu un nutritionist(un om care sa iti prescrie o dieta, si sa iti dea niste sfaturi).Si uitate intodeauna pe eticheta cand vr sa mananci sau sa cumperi ceva. Dieta unui om este de 3000 de Kalorii/zii, limiteazate. Spor la lucru laughing ca sa moara fetele big grin