| Alecsx25 a întrebat:

Buna seara,TPU!!! Am o intrebare pentru voi. De dopul de ceara pot scapa, fara medic? Sau numai cu spalari speciale pot scapa de el. Spuneti-mi daca exista modalitati. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Foloseste sparyuri pentru ceara din ureche, era reclama la Autan intr-o vreme.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă vrei să "încerci" să rezolvi fără medic, atunci poţi folosi diverse pray-uri/picături auriculare - vezi linkul :
http://www.efarma.ro/category.php?parent=447

Mergi la farmacie şi ceri farmacistei unul dintre aceste produse.

Dacă "tratamentul" NU dă rezultate, atunci TREBUIE să mergi la medic pentru spălături auriculare!

Toate cele bune.

| horia2012 a răspuns:

Citeste aici:
http://www.musetel.ro/articol.php?id=811
daca nu resusesti, du-te la medic,
e rapid, usor si nedureros.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar putea sa te ajute apa oxigenata care are menirea sa inmoaie dopul(care banuesc ca il ai de mult timp si este suficient de mare ca sa nu mai iasa singur!).
Dupa ce administrezi apa oxigenata cate 4-5 picaturi din 2 in 2 ore. Mergi la un cab. ORL pentru spalaturi auriculare.
Nu incerca sa indepartezi dopul cu betisoare sau agrafe...o sa impingi dopul mai profund si o sa ai dureri!
Te pup!

| Decebalul a răspuns:

Da, se poate scapa de el fara medic, dar e mai greu, iar cand te duci la medic iti baga apa cu pompa in ureche pana iese dopul, dar te sfatuiesc sa nu incerci, ca nu se stie ce se poate intampla.

| truerainbow a răspuns:

Eu zic sa folosesti AudiSpray. Si eu am avut dop de ceara si l-am folosit si a functionat. Bafta!happy

| Alexandru_Purtan_1988 a răspuns:

Cel mai bine pentru sanatatea ta este sa mergi la DOCTOR.
Asta este cea mai sigura varianta.
Dar este putin cam costisitoare(eu am dat 80lei pentru ca doctotorul sa se uite sa vada daca am otita, in 2 min am fost gata).

| Imp5k a răspuns:

Du-te dracu' mai repede la medic. Vrei sa faci vreo greseala si sa-ti perforezi timpanul?