| VizireanuMihai a întrebat:

Bună seara TPU. Am o problema nasoala fac febra din 6 în 6 ore. Prima data am făcut ieri seara. Ieri am mâncat multe prostii cum ar fi cupsuri și parizer și am considerat ca poate este de la fiere. Am luat Algocalmin și mi-a trecut dar acum fac febra a 3 a oara pe ziua asta. Mai mult am impresia ca este un fel de frison. Va rog sa îmi răspundeți ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

In cazul asta trebuie sa gasesti cauza. Niste analize ar trebui sa faci

8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Ce simptome ai? Sau ai macar simptome? Pt ca o valoare crescuta pe termometru nu indica neaparat ca ai o problema

| VizireanuMihai explică (pentru Furnicuta000):

Nu am febra mare doar ca am o stare de frison și îmi simt ochii grei.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru VizireanuMihai):

In cazul asta trebuie sa gasesti cauza. Niste analize ar trebui sa faci

| untu a răspuns:

Iti recomand sa mergeti la medicul de familie sa va vada si sa va consulte si o sa va faca niste trimiteri necesare la o clinica si sa va faceti analizele recomandate de medic!

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să te duci la un doctor. E ciudat să faci febră atât de des.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ți-ai luat temperatura? Ai dureri? Dacă vrei să îmi dai mai multe detalii, scrie-mi în privat.

| VizireanuMihai explică (pentru StudentLaMedicina):

Este un 37 cu 8 nu e mare. Consider ca ieri nu am mâncat nimic decât 2 pungi de cipsuri și seara parizer și am crezut ca este de la fiere

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru VizireanuMihai):

37 cu 8 nu este febră.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Dar să zicem că ai avea febră. Febra se face de la infecție sau inflamație. Nu faci infecție la fiere de la mâncat parizer şi chipsuri. Poți face febră de la ce ai mâncat dacă ceva e alterat şi faci toxiinfecție alimentară. De obicei însoțită de vărsături şi diaree.

Cel mai probabil ai luat un virus şi eşti pe cale să răceşti. De aici temperatura puțin mai ridicată decât normal.

Dacă faci febră (peste 38 de grade) şi ai febră inexplicabilă o vreme, poți contacta un medic.