| JakeS a întrebat:

Buna seara TPU! Am rubeola de 4 zile are ceva daca beau sifon sau daca ies afara peste 2 zile? FUNDA! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| katy95 a răspuns:

Buna! am avut si eu rubeola acum 2 luni, am stat doar 2 zile in casa apoi am iesit afara si nu am patit absolut nimic...doar calciu sa iei si sa te hranesti bine in rest totul o sa fie ok fereste te doar de curent in perioada asta o sa fi putin slabita sa nu te pasca vreo racealahappy sper ca ti-am fost de ajutor

| JakeS explică (pentru katy95):

Multumesc! happy

| bulin a răspuns (pentru katy95):

Daca intrai in contact cu o femeie insarcinata in primele luni o obligai sa avorteze.Ai avut noroc ca la 2 zile dupa ce ai facut rubeola si ai iesit afara nu ai facut complicatii.Nu trebuie sa recomanzi asta altora.

| yellowalien a răspuns (pentru katy95):

Bulin are dreptate, carantina in cazul unei boli transmisibile nu se impune doar pentru protectia pacientului, ci in primul rand pentru a limita raspandirea agentului patogen. Din acest motiv trebuie sa stai in casa o saptamana - doua pana cand boala nu mai este contagioasa si nu reprezinti un pericol pentru nimeni. Poate tie nu ti se pare mare lucru, insa cum spunea si bulin, in timpul sarcinii imbolnavirea de rubeola duce la avort sau malformatii grave ale fatului. Nu e de joaca...

| JakeS explică (pentru yellowalien):

Si eu ce sa le fac, altora? In primul rand nu pot sta in casa deoarece am treaba, si asta ma ocupa tot timpul. Asa cum mi-au dat mie altii asa transmit si eu mai departe. happy

5 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Nu se impune un regum alimentar.Mai stai in casa pana la 2 saptamani.