| fulguşor a întrebat:

Bună seara TPU! Am şi eu o întrebare happy De curând am fost la un control ginecologic şi mi s-a spus că am o rană pe uter (deci NU pe COL!) şi am făcut testul papanicolau dar încă nu mi-a venit rezultatul. Aş vrea să ştiu care sunt cauzele apariţiei unei răni pe uter? Şi dacă este adevărat că majoritatea femeilor ne naştem cu rană pe uter?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aligru a răspuns:

Am gasit un raspuns pe un site

O rana la nivelul uterului poate predispune la o afectiune cronica, insa de aici pana la o tumora maligna este un drum lung. Depinde foarte mult de natura leziunii. Sunt situatii care includ prezenta unei infectii virale: de tip HPV - insa pentru un asemenea diagnostic trebuie sa efectuezi teste mai elaborate si evidentierea tipului de tulpina virala papiloma. In ceea ce priveste singurul simptom (subiectiv si acesta) si anume usturimea, este clar ca trebuie sa mergi la un alt medic ginecolog pentru un consult si eventual efectuarea unei biopsii Papanicolau.

nu ti raspunde in totalitate la intrebari, dar macar mai elucideaza misterul!