| Pau a întrebat:

Buna seara TPU! happy As avea nevoie de ceva sfaturi.
Mi-am propus sa slabesc si m-am gandit sa iau totul usorbig grine aproximativ 2 saptamani fac exercitii fizice, de o saptamana mi-am impus sa las deoparte mancarea fast food si tot ceea ce este nesanatos, inclusiv sucurile si apa minerala(nu stiu daca apa minerala e sanatoasa sau nu, poate ma lamuriti voi), am inceput sa ma obisnuiesc sa beeau cam 1.5 l de apa pe zi, sau chiar 2-recunosc ca mi-a fost foarte greu, mai ales ca inainte nu beam nici 2 pahare pe zi-...Si acum vreau sa beau ceai verde, dar am o problema:Nu stiu cum si cat trebuie sa beau, de cate ori pe zi si in ce cantitati.
As vrea sa dau jos cateva kg ca sa ma pot simti mai bine in pielea mea.(nu sunt obeza, nici macar grasa, am 1.60 si 53 de kg, toti imi spun ca sunt okay si sa nu ma prostesc sa slabesc, dar daca eu nu ma simt bine m-am hotarat sa fac totusi aceasta schimbare).
Apreciez orice sfaturi din partea voastra si va voi da voturi la raspunsurile folositoare si fundita la raspunsul care ma va ajuta cel mai mult :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| cremitaa a răspuns:

Si eu sunt cam la fel ca tine. sunt cu vreo 2 3 cm mai scunda. si am aproximativ greutatea ta si daca bei cam 2 litri de apa. pe zi. trebuie sa faci mult sport. pentru ca dupa aia apa pe care o bei se va transorma in celulita, am o prietena care are 1.70 si are cam 80 de kg. si ea la fel bea foarte multa apa. si a fost la un medic specializat. si i-a explicat ca de la apa... a facut celulita. si ai grija cum si cat slabesti si in ce timp. pentru ca dupa aia o sati ramana surplusuri de piele si o sa se vada cam urat.