| NicuCristian199 a întrebat:

Buna seara TPU as Dori SA stiu pot SA fac emfizem pulmonar de la 21 de ani am bronsita cronica asmatiforma si acum as vrea SA stiu daca pot face emfizem dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar este foarte important ca ea sa evolueze cat mai lent, adica sa ajungi la boala simptomatica si la nevoia de tratament cat mai tarziu. ASta se obtine mentinand sub control bronsita astmatiforma cu tratament, evitarea infectiilor si tratamentul corect al acestora, tratamentul rapid al crizei de astm, mentinerea unei functii pulmoinare bune prin sport, evitarea fumatului si a noxelor, combaterea obezitatii si a sedentarismului

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da, poti incepe sa faci bule de emfizem mult mai devreme, din copilarie. Doar ca durteaza o vreme pana bulele sa fie atat de multe incat sa dea simptome. E important sa iti controlezi crizele astmatiforme.

| NicuCristian199 explică (pentru Brigaela):

Da am facut prin octombrie si o radiogradie si nu aveam nimic la plaman stiu CA trebuie SA iasa aceasta boala la plaman

| Brigaela a răspuns (pentru NicuCristian199):

Emfizemul se observa pe radiografie doar cand este foarte sever, nu in primii ani de evolutie

| NicuCristian199 explică (pentru Brigaela):

Si pot trai cu aceasta boala?

| NicuCristian199 explică (pentru Brigaela):

Da aceasta boala avanseaza?

| NicuCristian199 explică (pentru Brigaela):

Cell Mai mult m-ar interesa daca se opreste vreodata aceasta boala?

| Brigaela a răspuns (pentru NicuCristian199):

Nu se opreste, insa daca o tratezi corect poate evolua atat de lent incat sa nu ajunga niciodata sa iti puna probleme grave

| Brigaela a răspuns (pentru NicuCristian199):

Da, dar este foarte important ca ea sa evolueze cat mai lent, adica sa ajungi la boala simptomatica si la nevoia de tratament cat mai tarziu. ASta se obtine mentinand sub control bronsita astmatiforma cu tratament, evitarea infectiilor si tratamentul corect al acestora, tratamentul rapid al crizei de astm, mentinerea unei functii pulmoinare bune prin sport, evitarea fumatului si a noxelor, combaterea obezitatii si a sedentarismului

| CuriousStuff a răspuns:

Da, poti sa faci, emfizemul pulmonar e o complicatie care apare in bronsita cronica asmatiforma, varsta nu te pazeste de asta, daca asta intrebi.

| NicuCristian199 explică (pentru CuriousStuff):

Si pot training cu in tratament? Sau. Cat este perioada de viata

| CuriousStuff a răspuns (pentru NicuCristian199):

Poti trai mult si bine daca iti urmezi tratamentul...