| SigridLyngstad a întrebat:

Buna seara TPU! Exista vreo modalitate de a face vocea mai înaltă? Sunt fata, am 13 ani si mi se pare ca am vocea prea joasă. exista vreo metodă simplă cum ar fi niște exerciții ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exercitii de canto.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista nici o metoda, fiinda asta este vocea pe care tu ai mostenit-o si ca-ti palce sau nu, nu ai cum sa o modifici niciodata.
Iti poti schimba dictia, facand exercitii de vorbire clara, pronuntand corect cuvantul, dar asta nu-ti va schimba vocea.

| LisaJulie a răspuns:

Asa este, ai moștenit de la părinți, poate prin cantat frecvent

| GirthD a răspuns:

Cu vocea nu stiu exact ce sa iti spun, ce exercitii.

dar in nici un caz sa nu te apuci de fumat

| SigridLyngstad explică (pentru GirthD):

Doamne, nici nu suport fumul de țigară. Nu am sa fumez niciodată