| Vivilica a întrebat:

Bună seara tuturor! Cine a trecut sau mai trece prin dureri de hernie de disc care se lasă pe picior! (Practic canalul s-a ingustat si face compresie pe nerv). Tratament și repaus absolut și se pare ca nu trec durerile! Are cine vreun remediu mai bun? Sau tot la cuțit se ajunge? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca durerea se lasa pe picior, atunci nu-i hernie de disc, ci criza de SCIATICA si cauzele care duc la declansarea unei asemene acrize sunt:
- statul ore multe pe scaun in pozitii proaste, strambe sau incomode
- lipsa miscarii la fiecare ora
- ori dormitul pe o saltea moale, care iti afecteaza coloana
Un chiropractor te poate ajuta, la fel de mult ca si fizio-terapia.
sanatate multa!

| Vivilica explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc tare mult!

| suntserios a răspuns (pentru Vivilica):

Ignora ce scrie Violeta, eronat ca de obicei

Citez din surse medicale:

"Cele mai frecvente cauze de sciatica sunt urmatoarele:
Disc lombar herniat (hernia de disc)."

Exista destule exercitii fizice care te pot ajuta la durerea de sciatica, insa cel mai bine e sa conzulti un medic pentru ca hernia de disc nu e singura cauza.

| Violleta2022 a răspuns:

La sciatica ajuta foarte mult sa pui caldura pe spate, acolo de unde porneste durerea, dar in prealabil sa faci un masaj cu putin gel de VOLTAREN, pe acel loc.
Daca tii punga cu sare sau punga cu apa calda, pe spate, pus la fiecare 1-2 ore si tinut cate 15-20d eminute, ai toate sansele ca in 2 zile sa scapi de criza de sciatica.
In orice caz, trebuie eliminat ceea ce iti provoaca crizele, adica scaunul pe care stai ore multe, salteaua moale in care dormi, samd.
Este vital sa incepi sa faci zilnic exercitii pentru spate, ca sa iti intinzi muschii si nervul sciatic sa nu mai fie strans, ca sa nu s emai infalmeze.
sanatate multa!

| relian a răspuns:

No baga in sama pe tanti Violeta, ea este in lumea ei, doar de ea stiuta laughing
Ce spui ca ai tu, asta daca ai hernie de disc, nu se face bine cu povesti, tratamente si mai stiu eu ce medicatie, astea is asa doara temporar, pana sa te operezi.

Nu mai stiu ce se face in RO dar prin 2012 inca se opera clasic, nici pomeneala de proceduri mai putin invazive.
Dar is ceva ani de atunci, cine stie, poate ca acum fac si doctorii de acolo interventii genul asta.

Tu ai facut doara raza, sau ai facut si RMN? La raza se vede doar ca spatiul dintre vertebre s-a micsorat, adica cum spui tu canal, desi acolo nu este nici un canal.

Cind discul se sparge, fisureaza, ori bombeaza, isi reduce din inatime, discul stind intre vertrebe, la raza va aparea ca spatiul dintre 2 vertebre va fi mai ingust, asta arata ca acolo discul a patit ceva.
Chestia este ca dupa, obligat trebuie facut RMN sa se vada clar despre ce este vorba.
Cum am spus discul poate fi doar bombat, asta inseamna ca peretii lui nu sau rupt si ca nucelul din interior na iesit afara.
Dar acea bombatura poate atinge nervu, pentru ca bombarea are loc de regula in laterale, exact pe unde ies nervii din canalul vertebral.

Daca discul s-a rupt si a iesit afara o parte din nucelu, discul scade si mai mult in inatime, comparativ cu bombarea si apsa si mai tare pe nerv.
Daca tu spui ca e pe picioar, aseamna ca e discul de la L4-L5 pe acolo iese nervu sciatic.

Functie de situatia vazuta la RMN, asta vede cartilaju, discurile ligamente mai clar si asa se stie sigur ce s-a intamplat, apoi stii ce interventie de asta putin invaziva se va face.

In ambele cazuri Interventia este simpla, asta sa nu faci clasic sa te taie ca pe porc, apoi sa iti ia luni de zile sa te recuperezi.

Interventia asta mai putin invaziva, mergi la clinica, dureaza 30-60 min, apoi pleci acasa pe picioarele tale, ai doara o mica incizie, pune un plasture acolo, dupa 2 zile mergi la munca.

Nu stiu in RO ce doctori sunt cit de buni is, eu nu mas da pe mina alora, nici sa-mi faca moca.

Am si eu discuri, dar bombate, le-am bombat intr-un accident, saptamana ce vine merg la doctor.Pe aici prin SUA nici nu se mai fac operatii clasice sa te taie sa te rupa.Ce pot sa iti spun, cunosc om in Ro care s-a operat clasic in 2011 si totu a fost in regula, doar ca a trebuie sa stea luni bune sa se recupereze, o avut vreo 3 discuri herniate.

| Ilovedinero a răspuns:

Las-o frt pe Violeta.La hernia de disc este normal să ai dureri de spate care se intind pe picior.Astea apar de obicei din cauza schimbarii vremii sau când stai mult in frig.Se rezolvă cu masaj si efort fizic de intensitate minimă( streching).