| IuliaM01 a întrebat:

va rog sa imi raspundeti doar daca stiti in domeniul ginecologic : Tratament cu azitrox 500 mg; eu sa iau doua pastile maine dimineata si prietenul in acelasi timp cu mine. este vreo problema daca prietenul meu nu ia in acelasi timp cu mine pastilele sau daca consuma alcool dupa ce le ia?
va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Să înţeleg că medicul va recomandat administrarea "unidoză" ( o singură doză de 1 g, adică 2 tablete de 500 mg )?

NU se consumă băuturi alcoolice cu 24 de ore ÎNAINTE + alte 24 de ore DUPĂ administrare!

NU contează că nu le luaţi fix deodată : tu le poţi lua la ora 10, iar prietenul tău la ora 14 ( spre exemplu )...

Dacă aveţi tratament pe mai multe zile, atunci NU se întrerupe tratamentul pentru a consuma băuturi alcoolice!
A 2-a administrare se face la 24 de ore după prima!

La Mulţi Ani!

http://i.imgur.com/D0Os2.jpg

| IuliaM01 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos!

| bursuc001 a răspuns (pentru IuliaM01):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Da, antibioticul nu isi va mai face efectul. Nu se bea alcool in timpul tratamentului cu antibiotic. Daca vrea sa inceapa tratamentul mai tarziu, faceti sex protejat cu prezervativ.

| PsychologistT a răspuns:

Antibioticele trebuiesc luate la timp, dupa recomandarea medicului, banuiesc ca la 12 ore.
Daca consuma alcool, nu vor mai avea efect.