| Laurretta a întrebat:

SIDA se trasmite prin sex oral? Colegul meu a facut sex oral cu o fata care avea sida ( a aflat dupa) si ii este frica sa nu se fi contaminat si el. Nu vrea sa se duca la doctor pentru ca spune ca doctorii mint si medicamentele pe care la dau nu functioneaza. in plus dupa parerea lui cea mai buna cura este „alcalino", ce contine zeama de lamaie +bicarbonat desodiu+ apa, pentru ca distruge toti virusii. Ce as putea sftatui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| pbsolver a răspuns:

SIDA se transmite prin
Sange
Sperma
Lichid preejaculator
Lapte de san
Secretie vaginala
Rectal (anal)
ai putea sfatui sa se duca de urgenta la medic

| mgtow a răspuns:

El nu stie ce vorbeste, daca ar fi contaminat ar avea HIV iar SIDA e ultimul stagiu in care ajunge boala. Se poate lua dar daca nu a sangerat din gura ei pe penisul lui nu are nimic. Totusi ar trebui sa faca un control la spital pentru ca acolo se afla daca are boala sau nu, nu se vindeca ci se mentine stabila cu mai mult de 10 pastile care se ia pe zi in diferite ore. Una pe zi se ia in strainatate la noi nu stiu daca au investit banii pentru o pastila zilnica.

| AleX810 a răspuns:

L-ai putea sfatui sa se duca dupa 3 luni de la incident sa isi faca testul. Se numeste Anti HIV 1+2. In orice clinica. Daca in caz ca a contactat virusul ( Doamne fereste) macar o sa fie in regula ca incepe tratamentul de acum. Salut!

| einenebun23 a răspuns:

Da se transmite

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da se transmite virusul HIV, SIDA e boala, si prin sex oral. Si zii sa nu fie tampit si sa mearga la medic. Ca doar nu o fi inventat el leacul pentru SIDA din lamaie si bicarbonat

| Dark4Everr1 a răspuns:

Daca a folosit prezervativ nu este nici o problema, dar daca nu a folosit este o problema. Parerea mea sa se duca la un specialist! Ca nu este de gluma!

| airflow a răspuns:

Foarte multe sanse sa te fii imbolnavit, de fapt tu ai facut sex oral cu o persoana bolnava de sida nu?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se transmite. Infectarea nu este obligatorie, dar este posibila. Cura alcalino este doar o bataie de joc cu care unii le spala prostilor creierul. Sfatuieste-l sa mearga urgent la medic si sa nu mai aiba nici un contact sexual pana nu stabileste daca este infectat sau nu.

| Kirito21 a răspuns:

Virusul HIV se poate transmite prin orice tip de raport sexual (vaginal, oral, anal) din cauza fluidelor produse de corpul persoanei infectate, in momentul in care acestea intra in contact cu o taietura, o rana deschisa oricat de mica ar fi. Cel mai indicat ar fi sa mearga sa faca un control deoarece doctorii nu mint, in schimb oricine i-ar fi zis lui ca acea "potiune" din zeama de lamaie si bicarbonat ar omora virusii l-a mintit tare de tot.