| anonim_4396 a întrebat:

Stau destul de mult in fata laptopului...nefacand mare lucru doar, seriale dar, am observat ca vasele de sange de la nivelul ochilor s-au imflamat destul de rau la modul ca, zici ca-s fumatalaughing Lasand gluma la o parte, nu ma doare neaparat dar e o senzatie de discomfort si... dureri de cap. Imi propun sa merg la oftalmolog, ideea e ca, eu mi-am facut o pereche de ochelari acum 3 -4 ani care erau meniti ca mai atenueze din oboseala ochiului si a muschilor dar bineinteles ca nu i-am purtat pentru ca nah, ma enervau. Intrebarea mea este: Pot sa ii port in perioada asta in care inca nu merg la oftalmolog cat sa mai atenueze din probleme sau ar putea sa faca si mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Oftalmologul nu te ajuta in cazul asta!
La tine este vizibil o problema de suprasolicitare a ochilor, prin privitul prea mult, a unui ecran electronic.
Totul revine la normal, daca elimini privitul la un ecran atat de mic, ca al laptopului sau telefonului si folosesti un televizor in schimb.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu cred ca ai probleme cu ochii cat sa trebuiasca s amergi la oftalmolog, pur si simplu stai prea mult la calculator si iti irita ochii

| Donsavas a răspuns:

Ai tensiunea oculară mărită. Iti suprasoliciti ochii fiindca stai mult pe laptop. Ochii nu mai clipesc asa des si nu se hidrateaza si ei. Au nevoie pentru a preveni umflaturile, usturimile etc

| Cristine9595 a răspuns:

Poti sa folosesti Visine, gasesti la farmacie, dar mergi si la oftalmolog.

| serban57 a răspuns:

In primul rand, nu mai sta mai mult de o ora in fata laptopului. Incearca niste picături, Visine, cum a spus cristine. Si inca un mic sfat, daca simti ca te dor ochii cand stai in fata ecranelor, uita-te la ceva la o distanta mai mare un timp(un copac pe un deal indepartat, o antena de pe un bloc, oricewinking ).

| Kat29 a răspuns:

In primul rand, nu sta mai mult de 2 ore in fata laptopului.
In al doile rand, nu purta ochelarii aceia pana nu mergi la oftalmolog, este posibil sa ti se fi marit dioptriile si atunci nu te prea ajuta ochelarii cei vechi.