| Aileen a întrebat:

Buna, stie careva ceva crema care chiar sa-si faca efectul ....pt venisoarele acelea rosii usor vizibile pe nas si-n jurul nasului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista creme care sa reduca, sau sa faca sa dispara o acnee rozacee!
Pentru asa ceva, doar un tratament cu laser, este eficient.
Se prefera a se trata cauza, nu efectul! Ca atare, te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie, pentru o trimitere la un hepatolog, pentru ca, rozaceea spune clar ca, ficatul tau este bolnav.
Te sfatuiesc sa mergi la un hepatolog pentru investigatii amanuntite la ficat, sa renunti imediat la alcool si mancaruri grase, prajeli, tocaturi, fast food si sa intrii pe un regim alimentar sanatos.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca, nu ai voie sa te expui deloc la soare, pentru ca apare mai mulat roseata pe fata si mult mai multe vinisoare!
Esti fotosensibil si asta este unul din motivele pentru care NU ai voie deloc la soare!