| simonas82 a întrebat:

stie cineva cum se poate opri un ciclu care dureaza de doua luni fara nici macar o zi de intrerupere. Fara sa imi ziceti sa merg la medici ca deja am fost la vreo patru dar fara rezultat, deja a inceput sa curga prea mult. Daca cineva a mai avut aceasta experienta neplacuta astept sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un chiuretaj de hemostaza si in acelasi timp cu rol bioptic (se examineaza endoometrul la microscop pentru a vedea de ce sangereaza atat de mult).

| Alistair a răspuns:

Daca nici macar medicii care te-au consultat nu au stiut ce ai, foarte putin probabil vei gasi raspuns aici. Parerea mea: este ceva hormonal. Consulta un endocrinolog.

| Anablondyi a răspuns:

Ai lipsa de calciu! asta stiu sigur mergi la farmacie si cere calciu lactic (is niste pastile 7 lei cred) si iei in fiecare zi timp de 2 zile cate 2:*

| Laur19771 a răspuns:

Posibil sa nu fie de la ciclu. Poate fi un vas de sange fisurat.

| simonas82 explică:

Va voi face un scurt istoric pentru a fi inteleasa cat mai bine.In urma cu 5 ani am inceput sa iau in greutate si am facut analize, de unde a rezultatat o prolactina cu val 56(max era 35), am tot mers la endocrinologi dar fara rezultat, in timp ea a crescut la 76 pana acum 3 luni.In tot acest timp menstruatia cand era cand nu(in ultimi 2 ani menstr aparea odata pe an). In sept anul curent am mers in Italia la sora mea si am facut un RMN de unde a iesit ca am un adenom hipofizar de 11mm cu rezultatul am mers la un medic endocrinolog-chirurg de acolo care mi-a recomandat sa iau dostinex 1 caps lunea si una joia, la o luna dupa tratament a aparut si menstruatia din acel moment nu sa mai oprit (am 2 luni si o saptamana de cand nu se mai opreste). La o luna dupa ce mi- a venit am mers la un medic ginecolog aici la mine in judet si mi-a dat un tratament cu hemostatice injectabil plus calciu 5 zile, tot nu s-a oprit apoi am mers la doua doctorite endocrinolog una a zis sa iau doar calciu si sa injumatatesc dostinexul(mi-a mai facut si un ecograf la galanda chiar daca eu incercam sa o refuz politicos deoarece mai facusem doua si stiam ca nu am nimic dar ea tot a insistat pentru a ma taxa ) iar cealalalta a zis sa iau duphaston.Eu nu stiam pe care sa o ascult si am luat intai calciu o saptamana si am injumatatit si dostinexul, am obs ca tot nu se opreste am luat si duphaston, apoi am mers din nou la ginecolog care a zis sa iau duphaston inca 3 zile (daca nu se opreste a zis ca ma interneaza). Apoi am fostinternata in spital 5 zile unde am urmat un tratament cu hemostatice inj +antiinflamatoare+orgametril, la externare dimineata se oprise menstr iar medicul ginecolog a zis sa urmez inca 22 zile cu orgametril, cand am ajuns acasa iar am inceput sa sangerez si a doua zi am mers la un alt medic ginecolog pentua cere si o alta parere, acela a zis ca nu trebuia sa injumatatesc dostinexul(aceeasi parere are si doctorul din Italia pentru ca l-am sunat) si sa intrerup orgametrilul si sa iau milligest+vitamina E+un antiinflamator(momentan iau milligest). de cateva zile am primit si rezultatul prolactinei care a scazut doar ca acest laborator are alte valori intre 1, 2-19, 5mg/ml iar eu am 8, 32(acum pare ca este in limite normale). Dar eu nu stiu cum sa fac sa nu mai sangerez si pe care medic sa il ascult, la o clinica in Bucuresti nu pot ajunge pana nu trec sarbatorile.In legatura cu prolactina acum ca a scazut nu stiu daca mai trebuie sa iau dostinexul.Va rog frumos daca puteti sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac.Va multumesc anticipat!