| Noone4u a întrebat:

stie cineva daca pudra pentru bebeluși este buna atunci cand ai mâncărimi/umflaturi/usturimi vaginale? Ma refer aici in partea de exterior, dar si atunci cand secreția este mai mult ca o apa din cauza inflamării. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, pudra nu este buna pentru mancarimi vaginale, usturimi si umflaturi.
Cel mai probabil ai o infectie cu transmitere sexuala si te sfatuiesc sa mergi la ginecolog sa-ti faci un test.
Intre timp, pune-ti poponetul intr-un lighean cu apa calda, in care ai dizolvat 2-3 lingrui de bicarbonat de sodiu.
Bicarbonatul de sodiu, calmeaza imediat usturimile si inflamatiile.
Te stergi cu un prosop curat si ai grija sa nu-l foloseasca nimeni, ca este posibil sa fie contagioasa eruptia respectiva.

| Negiko a răspuns:

Uite, nu imi place sa o spun din moment ce am trecut prin aceeasi tortura dar cred ca ai o infectie acolo jos poate de la vreo toaleta publica sau poate de la niste microbi care au ajuns acolo jos in momentul in care ai atins sau frecat cand nu aveai mainile spalate. oricum s-ar fi intamplat acele simptome reprezinta cel mai probabil o infectie vaginala. Nu trebuie sa te alarmezi, sau intri in panica. Motivul pentru care ai parte de atat de multe scurgeri vaginale constante este pentru a-ti proteja vaginul. Secretile vaginale sunt pentru mentinerea vaginului sanatos, au rol atat in a ajuta actul sexual sa se desfasoare mai confortabil(lubrifiere), rol in a mentine vaginul curat ( impiedica si distrug bacteriile inainte ca acestea sa afecteze sanatatea vaginului ) sau, insotite de mancarimi sau discomforturi, anunta cand ceva e in neregula, ca in cazul tau. O sa ai neaparata nevoie sa dezinfectezi acolo pentru a ucide bacteriile. mergi la farmacie si cere ceva pentru infectii vaginale. spune-le care ti-e problema si te vor ajuta sau mergi la medic ( sau cere sfatul mamei poate deja aveti in casa ceva pentru asta si te scuteste de o vizita neplacuta la medic si la farmacie). Mai intai trebuie sa te speli bine. Pui medicamentul si Dupa ce folosesti medicamentul pentru a-ti dezinfecta zona intima, ceea ce va fi sincer sa iti spun pura groaza. Imi amintesc mama imi daduse un fel de pastila mare sa dizolv cu apa ca sa fac ca o pasta si sa ma ung acolo jos si am atins cu varful degetelor doar putin si imi venea sa ma sui pe pereti. cand m-o auzit o intrebat ce am si am zis ca ustura si ea a zis :" Bine inseamna ca functioneaza" nu am putut sa ung cu pasta pentru ca ustura prea tare asa ca am pus pastila sa se dizolve singura ( da, suna gretos dar alt lucru pentru care secretiile alea au devenit folositoare ) asa ca am ramas in pat cel putin 1 ora parca asteptand si plangeam literal ca ma ustura prea tare. De aici in colo tootul a fost usor. A trebuit sa ma clatesc cu ceai de galbenele pentru ca si ala e dezinfectant si sincer si aia a fost putin necomfortabil dar nici pe-aproape pe cat de naspa a fost medicamentul ala.
apoi pentru cateva zile m-am uns cu o crema care sa previna reaparitia infectiei. apoi m-am simtit on din nou.
In niciun caz sa nu stai sa treaca mult timp deoarece cu cat stai mai mult timp cu o infectie vaginala cu atat mai rea o sa se faca. eu am avut-o mai mult de 4 zile pana nu am mai putut nici sa dorm si m-am dus la mama. De obicei mamele sunt fantastice stii. si pudra pentru bebelusi nu ajuta, mai rau face.
Sper ca te-am ajutat si bafta iti urez tot ce-i mai bun. happy

| escovici a răspuns:

NU.
Niciun tratament recomandat din auzite.
Mergi la medic. Cu sanatatea nu e de joaca.