| AlexandraGrh a întrebat:

Bună, știu ca nu e exact locul potrivit, dar am o mica curiozitate, dacă pot să-i zic asa. O sa încerc sa explic cât mai clar. Am unele momente când pur și simplu stau la birou sau întinsă în pat, mișc puțin piciorul (o mișcare normală, nu brusca) și cumva am unele momente când mi se "încalecă" (scuzați exprimarea) o vena din zona tălpii, pe partea din interior, iar atunci îmi amorțește complet tot piciorul, nu-l mai simt și dacă stau mult îmi "ia" și mana. Ca sa rezolv asta trebuie sa masez locul unde e vena respectiva. Nu sunt îngrijorată, sau ceva, dar uneori e chiar enervant. Sa stai și sa nu faci nimic, nicio mișcare brusca și cu toate astea sa se întâmple acest lucru. Dacă știe cineva, sau are vreo idee despre ce ar fi vorba? Fără "glumițe", mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Sa stai și sa nu faci nimic, nicio mișcare brusca și cu toate astea sa se întâmple acest lucru."
Mișcare, mișcare și iar mișcare. Tocmai din pricină că nu faci mișcare se întâmplă astfel de lucruri. La tine este lipsă de exerciții fizice, lipsă de mers pe jos.
Pe lângă asta mai poate fi și lipsa unor vitamine importante, cum ar fi magneziul.
Medicul știe să-ți explice mai bine, de aceea este bine să-i faci o vizită.
Și după ce ce medicul îți va spune ce vitamine ai lipsă, să cumperi cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/sanatate-prin-alimentatie ca să știi din ce verdețuri să procuri vitaminele.

| Donsavas a răspuns:

S ar putea să fie un spasm sau sa fie doar o reacție somatica. O cădere de calciu sau un simptom apărut de la stresul zilnic. Nimic grav.

| Docmiau a răspuns:

E posibil să fie un filet nervos în profunzime care odată cu deplasarea venei este basculat şi el. Aş recomanda Apireven (unguent antiinflamator natural pe baza de propolis). Mereu la trezire să faci mişcări de incălzire a articulațiilor chiar şi acasă fiind. Dacă problema persistă trebuie comsultat un chirurg general/vascular sau un neurochirurg