| CiprianNNix a întrebat:

stiu ca o sa sune cam ciudat dar am 16 ani si nu am intrat inca la pubertate si ma ingrijorez. ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

De un stii ca nu ai intrat la pubertate? Consulta un medic, preferabil endocrinolog, altceva nu ai ce face. Ai probleme hormonale daca e adevarat ca tu la 16 ani nu esti la pubertate...

| darrio2007 a răspuns:

Poate ca tu nu stii cum se manifesta pubertatea. Daca totusi nu ai fost, mergi la un medic specialist.

| alessia5158 a răspuns:

"La baieti, dezvoltarea sexuala intarziata este definita ca absenta cresterii in volum a testiculelor pana la varsta de 14 ani sau un interval mai mare de cinci ani intre dezvoltarea initiala si cea completa a organelor genitale. Pacientii cu pubertate intarziata pot fi clasificati in trei grupe: cei care par normali in afara de acest aspect, cei care prezinta stigmate de anomalii cromozomiale si cei care par sa prezinte anumite afectiuni cronice."--- vezi sursa, citeste sectiunea referitoare la "dezvoltarea sexuala intarziata":http://www.sfatulmedicului.ro/......ia-ei_6654