| alexa1204ana a întrebat:

Sunt Alexa și am 16 ani. Vara asta am început sa fumez. Totul a început din prosteala, fumam rar, dar de vreo 2 luni am început sa fumez vreo 1-3 țigări pe zi. Maine ma duc la doctor la un control, pentru ca m-a apucat o durere în gat. Doctorul poate sa își dea seama ca fumez doar uitându-se în gatul meu având în vedere ca fumez de puțin timp? Nu as vrea sa le dezvălui încă părinților mei...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Nu cred ca te trimite la radiografie pentru o banala durere de gat. Si nici pe radiografie nu se vede pana nu apar leziuni specifice.
Medicul poate sa susoecteze dupa dinti ca fumezi, de obicei fumatorii au zone ingalbenite pe suprafata dintilor dar nu e obligatoriu.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O sa te trimita sa faci ecografie pulmonara si da se va vedea, opreste te din fumat, te distrugi, anturajul prietenii tai te au indemnat sa te apuci de fumat? Sau cum ai apucat pe căi gresite asa de mică.

| alexa1204ana explică (pentru CristiDinBucuresti):

Se vede la ecografie sau și doar dacă se uita în gat?
Știu, aveți dreptate. As vrea sa ma las de asta încerc acum sa reduc la maxim 1 pe zi. Am muncit mult vara asta, eram foarte obosita și stresata, si din păcate am cedat tentatiei...

| Eireann a răspuns (pentru alexa1204ana):

Nu cred ca te trimite la radiografie pentru o banala durere de gat. Si nici pe radiografie nu se vede pana nu apar leziuni specifice.
Medicul poate sa susoecteze dupa dinti ca fumezi, de obicei fumatorii au zone ingalbenite pe suprafata dintilor dar nu e obligatoriu.

| Legion7X a răspuns:

Https://youtu.be/DNRNi0wY6yI

Probabil, ți-ai imaginat că îți dă un aer mai important și extravagant la fel ca și tatuajele în diferite zone pe corp. Poate psihologia mă înșeală, dar cred că fiecare vrea să își etaleze o latură unică sau mai diferită față de alte persoane obișnuite dpdv al tiparului normal de persoană. Gen. Nu fumez, nu beau, nu fumez, nu îmi plac tatuajele = Lipsit de extravaganță.

Posibil fumatul, începe și datorită sentimentului de integrare în diferite anturaje.

| alexa1204ana explică (pentru Legion7X):

Nu e de extravaganta. Am fost foarte stresata de la locul de munca și am cedat tentatiei, dar vreau sa ma las oricum. Cat despre tatuaje, no offense dar nu sunteți în măsura sa judecați un om după asta. Gusturile nu se discuta. Tatuajele sunt o arta și un mod de exprimare foarte bun pentru cine dorește.

| Legion7X a răspuns (pentru alexa1204ana):

Adevărat sunt o artă, dar depinde de exprimare și simbolurile ei. De ex îți place de acesta? În rest ce să zic fiecare cu păsărica lui. Nu suntem toți nebuni. Important este să nu fie dăunători pentru societate căci astfel iar ne ghidăm după gusturi bizare alături de semnul întrebării.

https://youtu.be/gtTUGXq6pjM