| anonim_4396 a întrebat:

Bună, sunt cam îngrijorată pentru mama. De 2 zile, doarme încontinuu. Sta treaza 5-10 minute și apoi adoarme și stand în fund. În ultimul an, a avut multe probleme. A avut o Tumora la rinichi și i-a fost extirpat rinichiul, iar la analize, a rezultat ca Tumora era cancerigena. Apoi după doar 6 luni, a făcut operație pe cord deschis. Neavând voie sa facă efort, sta toată ziua și noaptea, pe tableta la filme. (S-a refugiat în filme și se regăsește în ele, în urma unei traume suferite. Din cauza morții tatălui meu și mai apoi a problemelor suferite de ea, dar asta e alta poveste).
Acum nu știu sigur care ar putea fi problema, de doarme asa. Poate fi de la acumularea nopților nedormite sau sa nu aibă o problema mai grava?
Au fost cu ea la doctor frații mei dar le-a zis ca nu are nimic. Nu știu ce sa cred îmi e frica sa nu aibă ceva grav...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dalmore a răspuns:

sad eu nu cred ca e cauza vreunei alte boli in afara de depresie - si de asta nu prea poti s-o tratezi fara voia ei. Imi pare rau ca treci prin asta, dar incearca sa te linistesti si sa comunici cat mai mult cu ea, sa nu o lasi sa se simta singura. Daca simti ca nu primeste un diagnostic corect, cere parerea mai multor specialisti.

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ar putea fi depresie, se manifesta si prin hipersomnie.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Într-adevăr de când l-a pierdut pe tata, a întrat în depresie și cum am spus, s-a refugiat în filme. Și oricât am încercat împreună cu frații mei sa o scoatem din starea asta și să-i vorbim și sa o ajutam, nu am reușit deloc. Dar totuși starea asta m-a îngrijorează

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-e teama de ceva grav, spui, depresia poate fi o boala foarte grava.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Știu. Dar nu o putem scoate din starea asta orice am face. Aproape orice se poate trata în viata dacă persoana afectata, vrea sa primească ajutorul oferit. Totuși, și cu depresie, ne dorim sa fie lângă noi sa o vedem sa o avem langa noi. Mi-e teama sa nu aibe vreo boala incurabila. Doamne ferește! La istoricul pe care îl avem în familie... Nu cred ca am suporta (eu și frații mei) pierderea ei. Tata are abia 2 ani de când a murit și era tânăr. Doamne ferește nici nu vreau sa ma gândesc la asa ceva!
P. S când zic ca și chiar dacă are depresie dar îmi doresc sa trăiască, nu la modul egoist. Adică chiar dacă ea suferă, doar sa o avem noi lângă noi. Nu! Vrem sa o ajutam sa își revină și sa trăiască. Sa se bucure de viata

| Dalmore a răspuns:

@minrest are dreptate, prin cate a trecut, s-ar putea sa fie intr-o depresie. La mine hipersomnia s-a manifestat cam doua saptamani.

Cand ati fost la medic ultima data? Suna medicul de familie, ar trebui sa va faca o vizita. Mama ta ar trebui sa faca terapie...

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

De când a murit tata, ea s-a a refugiat în filme și s-a închis în ea. Se simte singura și se supăra din orice. Dacă asta e depresie, da are. Am făcut tot posibilul cu frații mei sa o ajutam dar nu vrea și nu poate sa iasă din acesta stare. Chiar e posibil ca hipersomnia sa nu fie cauza vreunei boli? Au fost cu ea la medic, aseară la urgenta și i-au zic ca e totul ok. Are și programare la medic pe 30. Dar pana atunci, tot nu ma pot liniști. Mi-e frica sa nu fie ceva grav, mi-e frica sa nu o pierd... Abia l-am pierdut pe tata de 2 ani și nu era bătrân. Mama nici atat!

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

sad eu nu cred ca e cauza vreunei alte boli in afara de depresie - si de asta nu prea poti s-o tratezi fara voia ei. Imi pare rau ca treci prin asta, dar incearca sa te linistesti si sa comunici cat mai mult cu ea, sa nu o lasi sa se simta singura. Daca simti ca nu primeste un diagnostic corect, cere parerea mai multor specialisti.

| venividivici2017 a răspuns:

La ce doctori avem in Romania, mai bine nu te lasa in grija lor. Poate niste investigatii mai amanuntite vor rezolva aceasta dilema.Din pacate, medicii si tot sistemul de la noi din Romania, sunt de tot rahatul, imi e scarba de ei.Nu sunt bani de salarii, spitale, dar in schimb sunt bani de achizitii supra evaluate si stupide, hotii si altele.Niste jeguri de oameni, care datorita nepasarii lor, oameni cu zile ajung la ce e mai rau...nu te lasa in grija medicilor, mai multe investigatii, doctori diferiti, o sa fie mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru venividivici2017):

Mama și frații mei, sunt stabiliți în Anglia. Acolo a fost la doctor și i-au zis ca nu are nimic. Nu știu cât de competenți sau implicați sunt medicii de acolo...

| ItsMaxi a răspuns:

Noi nu avem de unde sa stim, poate ca tu crezi ca doarme incontinu si ea doar sta in pat sa se odihneasca, sau cum ai zis si tu, a avut nopti nedormite si acum se odihneste mai mult. Mai bine intrebi alti doctori ca sa fii sigura ca ea este bine in totalitate, sa ii faca tot felul de analize. Nu iti pune baza in niste raspunsuri de la anonimi sau intr-un singur doctor. Verifica situatia singura ca sa fii sigura pe tine

| anonim_4396 explică (pentru ItsMaxi):

Am întrebat aici, ca ma gândeam dacă a mai trecut cineva prin asta și știe despre ce e vorba. Au fost aseară la urgenta spital și iau făcut analize etc și au zis ca n-are nimic dar tot îmi fac griji pentru ca nu știu cât de competenți sunt medicii de acolo. Și-a făcut și programare la medicul ei de acolo