| anonim_4396 a întrebat:

Buna sunt Dragos.De ceva timp mama mea are dureri in partea de jos in dreapta si de spate. Mi-a zis ca a fost la doctor si trebuie sa faca testul Papanicolau.Am citit pe internet de acest test si de cancerul de col uterin, asa ca mi-e foarte frica sa nu aiba asa ceva.Nu stiu daca a zis asta ca sa ma pregateasca pentru "veste"...pentru ca de ceva timp e foarte trista. Mi-e teama sa nu fi avut cancer de ceva timp si sa nu-mi spuna.Nu stiu ce o sa fac daca se intampla ceva cu ea, mai ale ca este tanara(43 ani).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

Dragos, fii calm! Ceilalti ti-au raspunde deja, referitor la test. Eu iti spun sa nu te alarmezi, pentru ca mama ta poate fi trista din mii de motive, viata nu este usoara. De ce nu discuti cu ea si sa-i spui ce ne-ai spus si noua? Curaj. o sa fie bine! Sanatate multa! happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa-si faca testul in mod obisnuit, la fiecare 6 luni. Fatul ca i-a fost recomandat nu inseamna nimic. Si nici durerile alea nu au legatura cu cancerul de col uterin.

| mariazet45 a răspuns:

Testu papanicolau se recomanda a fi facut de toate femeile mai ales dupa 40 de ani cel putin o data pe an, daca nu a facut acest lucru pana acum binenteles ca daca s-a dus la medicu de familie cu o astfel de durere i-a recomandat pe loc acest lucru si chiar daca nu o durea nimic, daca medicu de familie e bun si stie ca de oicei femeile evita sa faca acest test, cand le prinde la cabinet le trimite la test. E gratuit si e necesar a fi facut pentru a depista diferite boli. Dar nu te spreria la varsta ei orice se trateaza si nu cred ca are o boala asa grava.

| mioara a răspuns:

Poate are o criza de rinichi ca sa se manifesta du-te la un dr cu ea

| bubu_7778 a răspuns:

Nu te ingrijora. Testul Babes Papanicolau trebuie facut de orice femeie care si-a inceput viata sexuala.Rezultatele lui sunt notate de la valori de la 0 la 5.Valori ingrijoratoare sunt de la 3, ceea ce exprima o infectie mai puternica in organism, 4 si 5 cancer, INSA nu ai motive de ingrijorare. Durerile de spate nu au legatura cu cancerul iar durerea poate insemna altceva, gen un chist ovarian sau o inflamatia.

| Ben. a răspuns:

Nu fi ingrijorat. papanicolau se recomanda la mai toate femeile si nu numai pentru a descoperi tumori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai incredere