| inna_8727 a întrebat:

sunt extrem de ingrijorata datorita rezultatelor la toxoplasmoza. IgG 0, 00 - stiu ca asta inseamna ca nu sunt imunizata, iar IgM 0, 04, in conditiile in care o valuare situata sub 0, 65 este negativa. stiu ca valoarea este mica, dar totusi EXISTA. sunt motive de ingrijorare? sunt insarcinata in 10 saptamani. va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Repeta-ti urgent analiza la alt laborator. Prezenta asta de imunoglobuline dar sub nivelul minim periculos e interpretabil. Cred ca nu e nimic grav, e doar marja de eroare a laboratorului, dar repeta analiza in alta parte pentru certitudine.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rezultatele analizei de laborator discuta-le cu medicul de familie SI cu medicul tau ginecolog, care-ti urmareste evolutia sarcinii!
Daca nu ai inca, cauta-ti urgent!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ginecologu ce ti-a zis? eu am avut 21, 400ui/ml pozitiv si igm o, 300 negativ si am o fetita sanatoasa de 1si 7 luni dar ginecoloaga mia indicat sa imi fac si trisomie 21 si a fost totul bine consultate cu medicul