| just for me a întrebat:

sunt f speriata. unchiul meu a avut tahitardie si a murit de infarct la 29 de ani, pentru ca a fost f speriat de o potentiala operatie si a stat asa de cand era mik.eu de cand eram mik simt uneori, cand este prea cald, cand fac fffff mult efort(dar nu mereu) intepaturi in jurul inimii.simt asta de cand eram mica, mama zice ca m-a dus la medicul de familie si a zis ca nu am nimic, dar zilele acestea m-a durut f tare, am facut si insolatie etc... uneori ma doare si sera la culcare, sau chiar si cand stau degeaba. odata la scoala, m-a durut asa de tare ca am ametit.de multe ori nu le spun parintilor, dar acum cand am facut insolatie le-am spus, mama mi-a racit corpul si m calcmat si asa m-am mai linistit.marti ma duc la un control. ce as putea avea? sunt f speriata, mai ales ca aceste boli se transmit pe cale genetika.eu nu am nimic, nici o boala, nu am facut injectii sau operatii vreodata, sunt ffff speriata. daca ar fi ceva minor care trece cu varsa ar fi cum ar mai fi, dar mie teama sa nu fie ceva rau. poate medicul de familie s-a inselat, doar dintr-un ascultat la inima nu iti dai bine seama, mai ales ca nu am mai fost la el de 2 ani.help me

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Medicul tau are dreptate. Nu ai nimic. Nu esti obisnuita cu efortul d'aia simti intepaturi. Asa fac si eu cateodata cand stau zile intregi fara sa fac efort. Esti 100% sanatoasa. Atunci cand medicul iti spune ca nu ai nimic, tu de ce ne'ai crede pe noi, care nu te'am consultat, nici macar nu stim cum te cheama?

| Andra_6228 a răspuns:

Stai linistita. Urmeaza sfatul pe care ti-l va da medicul. Multa sanatate!:*:*:*:

| sanatatesiviata a răspuns:

Daca durerile la inima sunt constante pe o perioada mai lunga, e bine sa faci control, sa mergi chiar la un spital la urgenta, sa-ti faca un control, si o Electro Cardiograma (EKG).

Daca urmezi un stil de viata sanatos, dormi noaptea, mananci sanatos, faci miscare iti dispar simptomele in cateva zile daca nu este ceva mai complicat.

ADEVARUL DESPRE BOLILE CARDIOVASCULARE si cum se pot preveni, regresa si vindeca - Make Yourself Heart Attack Proof - Dr. Caldwell Esselstyn, fost sef chirurg la clinica Cleveland - Prezentare video - 62 minute

Afla cum poti preveni, ameliora, regresa si mai ales cu poti vindeca bolile cardiovasculare (fara operatii si medicamente, doar prin stil de viata sanatos) cum ar fi afectiuni: ale inimii, cerebrale si alte afectiuni ale sistemului circulator si nu numai.

Pentru detalii a se vedea urmatorul link:
http://www.sanatatesiviata.ro/......-62-minute

- A se vedea cartea despre stil de viata sanatos, alimentatie sanatoasa, vindecarea oricarei afectiuni ("boli" - leziuni la nivel celular) explicatii simple de inteles pentru oricine, efecte pentru o sanatate exceptionala:

- Despre cum se vindeca si alte afectiuni, prin stil de viata sanatos, vedeti si linkul: http://www.sanatatesiviata.ro/......generation

Pe langa alimentatia sanatoasa, somn (de la ora 22:00 optim), este nevoie si de miscare, exercitii fizice pentru a avea un stil de viata sanatos.

E bine sa se renunte si la tigari, cafea, alcool daca se folosesc aceste asa numite "droguri legalizate".
Cafeau in timp iti da insomnie, si nu mai poti dormi, ajungi al depresii, si alte probleme neurologice pana la pentru detalii a se vedea:
http://www.sanatatesiviata.ro/......cancer-etc

Mai multe detalii despre ce inseamna stil de viata sanatos pe siteul www.SanatateSiViata.ro

Echipa SanatateSiViata.ro

| lola_2540 a răspuns:

Si intrebarea e?

| yonutdaniel20 a răspuns:

Buna. Sa sti ca, chiar acum sunt in aceiasi situatie ca tine, am facut insolatie si inainte sa imi dau seama inima imi batea foarte puternic apoi m-am speriat si automat inima a inceput sa o ia razna intr-un final ducandu-ma la spital ca sa imi spuna ca nu am nimic si totul este de la insolatie dar eu tot mai am in mine frica de atunci. Asa ca stai linistita ca nu esti singura. Totu e numai in mintea ta, incearca sa te gandesti la ceva frumos sau fa-ti o ocupatie atunci cand simti ca inima o ia razna si in nici un caz sa nu te sperii