| anonim_4396 a întrebat:

Buna, sunt fata, am aproape 14 ani si am o problema. Este vorba de acnee, pe care o am de aproape 2 ani, la început era mai putina, un cos pe frunte, două, dar acum am o gramada. Sincer va spun, nici nu pot sa ii numar la cat de multe cosuri sunt, albe, rosii, infectate.
Faza ii ca m-am dus la dermatolog si mi-a dat un tratament pe care l-am urmat pana acum, de o luna si ceva, si nimic, intr-o zi mai dispare un cos, apoi a doua zi apar doua. Eu sincer nu mai stiu ce sa fac. Tenul meu e mai deschis si mai sensibil si de aceea am atat de multe cosuri. Stiu ca e si pubertatea dar pe cati oameni cunosc pe nimeni nu am vazut cu atatea cosuri. Devine din ce in ce mai rau pe zi ce trece.
Dermatologul mi-a zis sa tin o dieta, am incercat, nu am mai mancat ciocolata asa de des ( mi-a zis dertatoloaga sa nu mananc ciocolata) dar tot apar si mai multe. Nu imi pun mainile pe fata deoarece stiu ca nu e bine dar tot apar.
Va rog, sa ma ajutati cu un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la ea si spune-i ca tot nu-ti trec ca sa-ti schimbe tratamentu sau sa ia alte masuri ori incearca alt dermatolog, unul cu cat mai multe recomandari, cand vine vorba de o problema ca asta e important sa mergi la doctori cat mai buni

| alex15ccc a răspuns:

Nu e nicio rusine sa ai acnee, este perfect normal, trebuie sa depasesti acest "impas" si sa nu cumva sa pui la suflet vreun comentariu rautacios.

daca chiar ai asa multa acnee dupa cum zici cumpara-ti sotret si vorbeste cu dermatologul despre doza necesara, dar este un medicament puternic si recomandat doar in cazuri urate de acnee.

| GeneviveJ a răspuns:

Este neplacut ca te confrunti cu asa ceva, si mai ales ca nici un tratament nu a functionat pana acum. Intr-adevar pubertatea se manifesta la multe persoane cu acnee si pilozitate excesiva, dar daca spui ca nimic nu a functionat trebuie investigat cazul mai amanuntit. Discuta din nou cu dermatologul spune-i ca ai facut exact ce ti -a sugerat insa nimic, daca vezi ca nu se implica poti merge la alt dermatolog. Poate exista o problema hormonala si trebuie investigat mai amanuntit! Sfatul meu este ca pana ce gasesti un tratament care sa functioneze, sa ai mare grija sa nu iti pui pe fata creme iritante, fond de ten si alte nebunii pentru ca poti agrava si mai tare problema, spala-te mereu cu apa calduta si cu produse testate dermatologic, si foarte important e sa nu le strangi! Pentru ca daca sunt infectate diseminezi acea infectie si de aceea apar mai multe si mai multe, plus de asta poti ramane cu cicatrici urate! Sper sa reusesti sa tratezi aceasta chestie enervant de suparatoare!