| anonim_4396 a întrebat:

Buna,sunt foarte ingrijorata din cauza ca menstruatia mea a venit mult prea devreme.Luna trecuta a fost pe 19 martie acum a venit pe 12 aprilie.La inceput am avut o scurgere maronie dupa care un rosu mai rozaliu,urmatoarea zi rosu-maroniu, cantitatea difera putin, nu e la fel de mult cum curgea inaintea de schimbam tampoanele de 3 ori pe zi, dar nici cateva picaturi.Am avut dureri destul de mari prima zi, urmatoarea nici o durere.Nu mi sa mai intampalt pana acum sa vina asa repede, de obicei mai intarzia dar nu venea asa repede.(mentionez ca am 22 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Rebeca951 a răspuns:

Este posibilitatea să fie o dereglare hormonală ceea ce poate avea multe cauze : alimentaţia proastă, stres, vreo boală, să nu ai o viaţă sexuală regulată etc. Ideea e că trebuie să ţii cont de tot ceea ce faci ca să îţi poţi da seama care este cauza şi să poţi remedia problema. Iar durerea este normală doar ce depinde de la femeie la femeie altele au dureri pe tot parcursul menstruaţiei altele doar prima zi altele deloc.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu este vorba de nicio dereglare, este totul normal. Un ciclul menstrual vine intre 21 si 35 de zile. Daca numeri de la ciclul anterior si cel actual, vei vedea ca sunt exact 28 de zile, atat cat este in limitele normalului, in concluzie nu este batut in cuie sa vine exact la data care ai fi gandit-o.
Durata normala a menstruatiei este de 2 pana la 7 zile. Sangerarea la fel ca si durerile pot varia. Iti dau un exemplu, cand si cand aveam o sangerarea abundenta si de 2 ori in viata am avut sa ma tina menstruatia doar 3 zile, alteori in primele 2 zile mai deloc si abia din a 3a zi abundenta dupa care restul de 3 zile foarte slab. Totul diferit de la luna la alta, desi nu m-am speriat pe acest lucru, nu a fost cazul sa ma stresez stiind ca totul este bine.
Durerile premenstruale difera de la luna la luna si de cum avansezi in varsta, nu sunt stas. Daca faci multa miscare si nu musai este posibil sa nici nu simti vreo durere si doar modificarile hormonale care actioneaza psihicului, sa devi mai sensibila, sa te superi din orice ori sa devi mai nervoasa, sa iti pierzi rabdarea etc, alteori sa ai dureri de parca ti-ar infinge cineva cutitul in tine, durerile variaza de la o luna la alta. Nu trebuie sa te sperie aceasta schimbare, doar in cazul ca iti vine prea repede in mod normal menstruatia, adica de 2 ori sau mai multe ori pe luna ori sa-ti vina mult mai tarziu menstruatia, atunci poti trage un semn de alarma si numai medicul ginecolog te poate ajuta in acest caz, cu toate nu este cazul tau momentan.

Daca te stresezi prea mult si corpul reactioneaza diferit la schimbarile hormonale.

| MasterDisk a răspuns:

Este normal, daca ti-ai ineput viata sexuala...stai linistita

| LoredanaS19 a răspuns:

Este o dereglare dar nu este un motiv pentru care sa te stresezihappy

| LexiEla a răspuns:

Raspunsuri utile ai in celelalte comentarii. Pot doar sa mai adaug ca ar trebui sa.ti favi griji cand intarzie, nu cand vine mai devreme, in cazul in care nu vrei un bebe de acum :* sanatate!