| anonim_4396 a întrebat:

sunt insarcinata cu al doilea copil si simt noaptea o amorteala pana la os in piciorul drept de ma face sa fiu agitata si sa nu pot dormi...sunt in luna a 6-a...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Uterul gravid comprima nervii din vecinatatea lui si apar tot felul de parestezii. Am intalnit gravide carora le amorteau mainile, am vazut gravide cu pareza faciala. Cel mai indicat e sa consulti un neurolog.

| stejara2 a răspuns:

Buna! te dor cumva si,, salele?"
Cel mai corect este sa mergi la medicul de familie care este cel mai in masura sa te trimita sper cabinetul corect, la un specialist, fiind in 6 luni, pot aparea diferite complicatii, inflamarea apendicelui, sau probleme cu coloana, datorita greutatii bebelusului, posturii tale, depinde cum stai pe scaun, sau cat efort depui
Multa sanatate!

| OnuOnulică a răspuns:

Bună

Te poti duce la un medic el o să stie exact ce si cum.
Poate iti dă un tratament pentru picior.

O seară bună!

| MskDesign a răspuns:

Cel mai bine e sa te duci la un control medical, mai ales ca esti in luna a 6-a insarcinata.De obicei amorteala vine cand se blocheaza circulatia sangelui sau de la apendice, care daca nu ma insel, iti amorteste piciorul drept. Sper sa nu fie ultima varianta mai ales in situatia data si fugi repede la un control.