| bernylory a întrebat:

sunt insarcinata in 9 luni, de aprox.2 luni ochiul stang a inceput sa fie mai proeminent decat celalalt, am observat asta in timp ce ma macheam[daca ar fi fost mai demult as fi observat oricum]dar daca am observat mai de curand inseamna ca s-a declansat ceva in timpul acestei sarcini.Am fost la oftalmolog si controlul a iesit ok[desi nu mi-a pus picaturi in ochi pentru dilatarea pupilei, fiind insarcinata e interzis pana dupa nastere si alaptat]. urmeza ca dupa ce voi termina si cu alaptatul se revin din nou pentru o noua consultatie[desi prima a fost facuta la aparatura, dar fara picaturi, se presupune din ceea ce a vazut dr ca as fi ok.Insa imi este foarte teama ca pana voi reveni la control pentru a afla cauza... ochiul poate se va marii mai rau si atunci voi arata penibil[cu un ochi normal si mic iar cu unul f mare si bombat de parca sta sa iasa afara din orbite], desi atunci cand ma machez nu se observa deloc acest lucru, doar eu stiu "defectiunea"mai ales atunci cand palpez ochii! i-am intrebat pe cei din jurul meu si ei nici macar nu bagasera de seama, doar f putin se vede pleoapa lasata si cam carnoasa fata de cealalata.LA prima sarcina nu am patit asa ceva[dar fiecare sarcina este diferita], eu am luat si progesteron, pentru mentinerea sarcinii[cam 2-3 luni]e posibil sa fi fost in exces si sa fi declansat ceva pe baza hormonala? sau poate am vreo boala la ochi? va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu vreo parere, deoarece trebuie sa nasc si sunt f deprimata pentru ca nu stiu ce e cu ochiul meu, sper sa nu fie nimic grav!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Una din cauzele ochilor exoftalmici este hipertiroidia. Uite un link, dar cauta la "ochi exoftalmici" pe google si o sa gasesti multe informatii:
http://www.romedic.ro/hipertiroidism/semne-si-simptome

1 răspuns:
| cristina d a răspuns:

Poate e tocmai de la machiatul in exces.Ai un produs nou de machiat? Daca da atunci uita-te la ingrediente. Poate esti alergica la vre-unul.Organismul unei femei in timpul sarcinii este foarte sensibil si solicitat.Nu cred ca e bine sa te machezi tare mult.Eu nu puteam sa ma machez in timpul sarcinii pentru ca ma dureau ochii si uneori ma ustura si pielea. Nastere usoara.