| Grajdieru_Valentina_1989 a întrebat:

Sunt insarcinata in 9 saptamani si de curand am fost pentru a doua oara la medic si mi a dat un sir de analize, care ajung pana la aproape 200 de euro. imi puteti spune care dintre ele sunt intr adevar vitale pentru ca mi se pare un pic cam mult? :
1. hemoleucograma
2.glucoza serica
3. creatinina serica
4. uree serica
5.TGO
6. TGP
7.profil torch
8.anticorpi citomegalovirus IgG
9.anticorpi citomegalovirus IgM
10.anticorpi rubeola IgG
11.anticorpi rubeola IGM
12.anticorpi taxoplasma IgG
13.anticorpi taxoplasma IgM
14. anticorpi herpes IgG
15.anticorpi herpes IgM
16. anticorpi HBS
17.anticorpi HVC(pe net am gasit HCV)
18. serologie sifilis cantitativa
19. hiv
20. examen urina
21. urocultura
Mersi mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru 9 saptamani de sarciona toti sunt vitali daca nu ai facut determinarile de citomegalo, toxoplasma, rubeola, hepatita, sifilis, HIV inainte de a ramane insarcinata. Nu este nici o exagerare, probabil tu ai fost foarte neglijenta si nu ai facut aceste analize la timp (adica inainte sa te hotarasti sa ramai insarcinata). medicul de familie iti poate da trimitere gratuita pentru cea mai mare parte a lor.

| Zazu a răspuns:

Cum spune phoenix:medicul recomanda nu obliga, dar daca nu le faci s-ar putea sa iti asumi un risc care o sa te coste ceva mai scump, decat aia 200 de euro.

| iKronstadt a răspuns:

Alte femei nasc acasa, in satele aflate prin munti, iar copilul este sanatos. Ce te doare, de fapt?

| destiny90 a răspuns:

Medicul recomanda nu obliga, acest pachet de analize garanteaza sanatatea sarcinii si inplicit a viitorului fat.