| anonim_4396 a întrebat:

Buna sunt noua pe aici si am o problema sad. De cateva zile ma doare rau fundul in sensul ca nu pot sa elimin excrementele :-s.Ma doare rau cand incerc sa fac la wc sad simt ca mor.Cand stau ma apuca durerea si simt ca imi vine sa fac dar nu pot. I-am spus mamei mele dar nu a zis nimic.Stiu,e foarte jenant dar numai pot de 2 zile o tin innebunesc de durere.Ma pot da cu o crema de corp de la nivea acolo poate numai ma doare? Va rog frumos sad ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| UnTriunghiEchilateral a răspuns:

Incearca cu niste laxative daca nu iese, un prieten de al meu a avut aceeasi problema si si-a revenit cu laxative

| elenutza27 a răspuns:

Ia o lingura de ulei happy

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Excremente? Poate materii fecale, ești individ nu animal ori pasăre.
Pune un supozitor cu glicerină, ceai de crușin (cel mult trei zile, una/două căni pe zi), fructe proaspete (mere în mod deosebit care conțin celuloză și crește peristaltismul intestinal).
Pa, pa.

| Sadicăă a răspuns:

@Legiuitoarea poate sunt animal de unde stii tu ca nu sunt? Ce ai tu ca am scris excremente x_x nu imi venea in minte.

| deusfarm a răspuns:

Pune un supozitor cu glicerina pentru adulti; poti bea un ceai laxativ; local pentru a ameliora senzatia de durere poti aplica putin hemorzon unguent sau ung cu galbenele; ai grija la alimentatie : incearca sa mananci pere, prune uscate, fructe; daca nu rezolvi asa nu astepta : ia un laxativ ( dulcolax sau sennalax ) - efectul lor apare in aprox 6-8 ore; succes