| syd2 a întrebat:

Sunt o persoana fricoasa si paranoica si ori de cate ori ma doare ceva sau mi se-ntampla ceva rau, daca sunt influentat negativ, sau ma uit la ceva ce ma sperie, mi se incepe o frica paranoidala care este insotita de insomnie si de o stare de tulburare si teama.Cel mai grav caz a fost cand am citit un articol ce m-a speriat din oarecare motive si eram atat de stresat incat nu am putut dormi, ma culcam pe la 2, 3 si era pe timp de scoala, mai si plangeam, am ajuns la starea ca adormeam sub medicamente somnifere. Inca nu am vizitat un psihiatru, credeti ca ar fi nevoie? Cum pot sa scap de starile astea de frica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai pe tine ce te face fericit? Gandeste-te. Inagineazati mereu asta cand iti e frica. Cum iti imaginezi frica, poti sa iti imaginezi si fericirea.

| J0B0MAT a răspuns:

Da,ar fi nevoie. Sau la un psiholog.
Să nu mai citeşti toate prostiile, să citeşti ceva ce îţi place, o carte bună, să vezi un film relaxant.

| R0R0 a răspuns:

Eu cred ca ar fi nevoie.

| OoBunnyoO a răspuns:

Depinde. Sfatul meu ar fi sa mergi intai la un psiholog si de regula, pisuhologul va decide daca poti rezolva problema prin diverse tehnici de relaxare sau daca trebuie sa mergi la psihiatru. Daca mergi direct la pisihiatru iti da direct tratament medicamentos.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Sa nu faci greseala de a te duce la psihiatru...te baga acolo si nu mai scapi niciodata.

| Croampa a răspuns:

Esti ipohondru si daca starile persista mai mult timp poate ar trebui sa mergi la un psiholog... NU la psihiatru. happy

| RorySan a răspuns:

Parerea ar mea ar fi mai intai sa te sfatuiesti cu un psiholog.
Si gandeste si tu la lucruri frumoase.
Bafta!

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Da, o vizita la psiholog iti va face bine.El te va evalua si iti va spune daca exista problema care trebuie tratata medicamentos la psihiatru sau iti ajung cateva sedinte terapeutice doar cu el.Sanatate!

| Cristian_Manolita_1996 a răspuns:

Dupa parerea mea, da ar fi nevoie sa vizitezi un psihiatru deoarece ai nevoie de ajutor in ati intari increderea in sine si curajul.