| mikutzzza1000 a întrebat:

Sunt racita ingrozitor...nu mai stiu ce sa fac, simt ca mor.PLS... cim sa scap repede de ea, nu mai suport,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Sunt foarte bune sfaturile prietenilor TPU, dar iti mai dau si eu vreo doua. In primul rand, seara inainte de culcare fa baie la picioare, dar nu cum a spus musicrush cu apa calda de la robinet, ci pune la fiert niste apa, apoi torni o jumatate intr-un lighean si adaugi apa rece, dar nu foarte multa. Pui un pumn de sare de bucatarie si incerci sa bagi picioarele. Ideea e ca apa sa fie cat mai fierbinte, dar nu insuportabila. Stai cu picioarele in lighean pana simti ca apa incepe sa se raceasca, apoi poti sa mai adaugi apa fierbinte. Dupa ce simti ca apa s-a mai racit, te stergi si-ti pui sosete in picioare si te bagi in pat. Un paracetamol, nurofen sau orice antitermic ai tu prin casa, pentru a impiedica sa faci temperatura si pentru a putea sa transpiri. Exista la farmacie niste remedii homeopate pentru raceala: Oscilococcinum (tubulete), Dolicoccil sau Corizalia -pastile (pentru atunci cand iti curge nasul foarte tare, de simti ca nu se mai opreste). Poti cumpara un tubulet de Oscilococcinum si o tableta de Corizalia. Din Oscilococcinum iei cate 10 granule de 3 ori pe zi, cu o ora inainte sau dupa masa, iar Corizalia cate 3/zi tot asa. Ideea este sa nu mananci sau sa bei nimic peste ele, caci nu-si mai fac efectul. Si deasemeni trebuie sa iei multa vitamina C pastile sau sa mananci foarte multe fructe care contin Vit. C (portocale, kiwi, lamai). Vitamina C intareste sistemul imunitar. Tot pentru sistemul imunitar mai poti lua si Echinaceea (sirop, pastilute sau tinctura). Sanatate maxima!

8 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Buna! Stiu prin ce treci crede-ma. Daca nu ai fost la medic trebuie sa mergi pentru ca e posibil sa ai nevoie de antibiotic.Pana atunci ia ceva de genul nurofen raceala si gripa sau fervex, vitamine neaparat, imunogrip(chiar daca trebuia luat inainte si pe perioada racelii ajuta, e un stimulent al sistemului imunitar), hidrateaza-te bea ceaiuri cu lamaie, sucuri! Si un remediu minune, supa de pui! Sa stii ca da rezultate foarte bune.Mananca fructe si in general ce iti place pentru ca organismul e slabit si are nevoie de energie! Daca mai afli ceva tratament minune zi-mi si mie ca sunt la fel ca tine. Te pup!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Coldrex, Fervex, Nurofen raceala si gripa, oricare din ele sunt bune, ceaiuri indulcite cu miere de albine si cu multa lamaie.

| CosteaVlad a răspuns:

Dacă n-o tratezi te ţine o săptămână, dacă o tratezi te ţine 7 zile. big grin
Poţi încerca cu un Theraflu, că e mai tare decât Fervex-ul, + un kil de ceai fierbinte, şi ar mai fi metode... dar lasă, e de ajuns. happy

| DraIneR a răspuns:

Ok deci. iti spun ce fac eu in general big grin
1. Picioare calde ( iei un lighean si il umpli de apa calda dupa care sub lighean iti pui sosetelele sa fie calda dupa ce se raceste apa)
2. Ceaiurile ( Cel mai repede se desfunda nasul cu un ceai fierbinte cu miere )
3. Aerosolul ( EVITA-L! Blocheaza caile respiratorii si o sa ai probleme grave pulmonare mai tarziu! )
4. Dupa ce ai bagat picioarele in apa calda sterge-te si intra sub plapuma ( iti va fi cald dar ramai acolo iti face bine. In vreo ora sau 2 situatia se va ameliora, te vei simti mai bine )
5. Medicamentele * imediat inainte sa intrii sub plapuma ia un algocalmin (fiola) si un cetebe pe care il vei inghiti cu apa cu lamaie stoarsa ( nu toata! cateva picaturi sa ofere aciditate apei)
Baga-te sub plapuma la un somn sau la televizor pe programele care iti plac big grin
Insanatosire Grabnica!

| DraIneR a răspuns:

Si iti mai recomand un Medicament Minune
BARAKA
Se gaseste in orice farmacie si intareste sistemul imunitar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea un ceai fierbinte, ia un coldrez, aspirin plus c si fa un dus fierbinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un nurofen :-P

| mimitza_7330 a răspuns:

In primul rand sa nu faci baie(dusi)...asta va inrautati situatia...mai bine stai in pat doar pana la medic sa mergi repede