| Deea_4962 a întrebat:

Buna!
Tatal meu se plange ca il doare mereu inima. A fost la doctor si nu i-a gasit nimic, desi trebuie sa mai faca controale. Spune ca are ca o gheara si ramane fara aer.Are 40 de ani si ma tem ca ar putea pati ceva grav.
Daca sunt doctori pe acest site poate isi dau cu parerea.Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vlad91 a răspuns:

Asa m-am interesat putin la cineva care este doctor si mi-a spus asa ar trebui sa se interneze 3 zile pentru control intr-un spital sa faca EKG si sa faca si niste teste la efort fizic nu stiu cum se numesc ar trebui sa isi faca niste teste si la colesterol si o glicemie provocata happy sa nu aibe probleme cu zaharul din sange happy oricum un lucru e sigur du-te cat mai repede la doctor happy

15 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Cand apare aceasta durere? Dupa efort? Noaptea?
2) Referitor la "ramane fara aer", cum se manifesta asta? Simte ca nu poate sa traga aer, sa il dea afara, sau si sa il traga in piept si sa il dea afara?
3) Cat timp dureaza aceasta durere? E de ajuns sa se opreasca si ii trece? Sau trebuie sa se intinda?
4) E fumator?
5) Isi simte picioarele/mainile reci sau amortite?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

6) A luat vreodata nitroglicerina cand il durea? I-a trecut in 5 minute?
7) Unde e localizata durerea asta? O localizare mai precisa decat "in piept". Il doare si in mana stanga, barbie, umarul stang, etc?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ok, am primit 2 voturi de nefolositor si 2 de stupid pentru un comentariu in care puneam 2 intrebari( al doilea comentariu al acestei intrebari), asa ca ma simt nevoit sa explic anumite lucruri pe care unii oameni nu le inteleg:
Majoritatea pacientilor nu sunt doctori, asa ca ei vin la doctor pentru un singur semn sau simptom, si pentru ei e important doar acel simptom. De aceea s-a inventat o chestie numita anamneza in care doctorul intreaba si pacientul raspunde.
Doctorul care da un dianostic fara sa puna alte intrebari e un doctor incompetent.
Si acum explicatia intrebarilor mele:
6) Multi pacienti, cand ii doare pieptul iau nitroglicerina (oferita de alti pacienti. Orice om are un bolnav cardiac in familie). Testul nitroglicerinei e destul de solid pentru a spune (in caz ca durerea trece in 5 minute) ca e vorba de o afectiune cardiaca.

7) "pieptul" e o zona mare. In functie de localizare se poate face trimitere la anumite organe. O durere in zona pulmonara a pieptului va spune ca poate fi o pneumonie (care da si ea dispnee), o durere in "capul pieptului" va trimite catre o gastrita sau un ulcer gastric, etc.

| Dara a răspuns:

Aceleasi simptome le are si mama mea, de foarte multi ani. Doctorii au spus ca e angina pectorala si i-au dat un tratament. Tatal tau ar trebui sa mai consulte si alt medic, poate ii gaseste problema. Sanatate.

| dy a răspuns:

La ce fel de doctor a fost? Trebuie sa mearga la un medic specialist cardiolog si sa-i spuna exact ce ne-ai spus tu noua. In afara de ce te-a intrebat gyzzard, eu te-as mai intreba:are diabet sau hipertensiune? E hiperponderal(gras)? Colesterolul? In familie sunt cardiaci de la varste asa tinere? Se modifica cumva durerea cand isi schimba pozitia toracelui(cand se intoarce la dreapta-stanga din corp)? Poate fi o durere intercostala, dar oricum cred ca trebuie investigat sanatos, eventual sa faca o proba de efort, sigur nu-ti poate spune nimeni, decat dupa investigatii sanatoase, sau daca, in timpul durerii reusiti sa faceti o electrocardiograma-asta ar fi cel mai sigur... daca stati aproape de un spital, incearca sa-l duci in timpul durerii! Multa sanatate!

| emy a răspuns:

Ar trebui sa consulte mai multi medici cardiologi si endocrinologi. Poate sa aiba o afectiune cardiaca sau o afectiune a glandei tiroide. Sa ia totusi calciu si magneziu.Intrebati la farmacie sau chiar un medic ce pastile pe baza de calciu si magneziu poate sa ia.Caci nu poate lua orice, mai ales daca are si alte afectiuni.Multa sanatate!

| claudya a răspuns:

Trebuie sa consulte un medic de specialitate si asta foarte repede...
http://www.sfatulmedicului.ro/consulta-medicul

| Deea_4962 explică:

Buna!
Am pus mai devreme intrebarea aceasta.Si mai avea nevoie de completari.
"Tatal meu se plange ca il doare mereu inima. A fost la doctor si nu i-a gasit nimic, desi trebuie sa mai faca controale. Spune ca are ca o gheara si ramane fara aer.Are 40 de ani si ma tem ca ar putea pati ceva grav.

Daca sunt doctori pe acest site poate isi dau cu parerea.Multumesc anticipat."

Durerea o are aproape toata ziua si ia mai multe pastile dar nu le
stiu pe toate, are hiper tensiune si este fumator, nu isi simte mainile si picioarele reci. A fost la doctor cardiolog dar dupa medini nu are nimic, atunci de ce il doare?

| Deea_4962 explică:

Buna.Multumesc pentru raspunsuri, e cam greu sa aleg cui ii voi da fondita, dar totusi i-o dau lui Vlad91 pentru ca am apreciat ff mult faptul ca s-a interesat pentru mine.

| vlad91 a răspuns:

Parerea mea este sa consulte cat mai multi doctori... eventual si la clinici private la bucuresti este o clinica nu mai stiu cum se cheama dar este atestata european este foarte buna euroclinic ceva de genu asta insanatosire grabnica

| denisa0906 a răspuns:

Si tata are probleme cu inimasad are si el 4o de ani... poate l`as putea ajuta si eu.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deea. tatal tau a gresit doctorul. a nimerit unul care sia cumparat diploma.cautati un doctor in varsta, cardiolog specialist, sa vezi ca ala stie ce si cum.sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un control amănunțit: în repaus trebuie făcut un E. K. G, după efort încă un E. K. G., o echografie cardiacă; apoi dozările hormonale la endocrinologie (să nu fie afectată glanda endocrină), ereditar, congenital, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt medic.
Stres, nesomn, oboseala, lipsa mineralelor (in principal calciu ), fumatul, nevralgia intercostala, boli de stomac, anemia iata cateva cauze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat, bautul de cola scade calciul, berea, sau alte substante luate pentru pentru o gramada de alte motive.