| girlbrushedpink3 a întrebat:

tocmai am facut de vreo 2 zile(cand au inceput sa mi se umfle) oreion. Si am doua mari nelamuriri, sambata am fost sa bem cu gasca, toti baieti eu fiind fata si am baut din aceiasi sticla, is sanse sa il fi luat si ei? Si a doua, probabil prietenul meu l-a luat...e chiar atat de grav faza cu infertilitatea? se intampla des sau? Daca ati putea sa-mi raspundeti din expreriente proprii as fi si mai fericita, oricum multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Foarte rau ca ai iesit din casa si ati baut din aceiasi sticla, pentru ca se poate transmite de la o persoana bolnava direct prin saliva.Riscul de a aparea complicatii este mai mare la adolescenti si adulti dar rareori se intampla.Sunt rare complicatiile dar destul de grave mai ales la baieti. Orhita este una dintre ele, inflamarea testiculelor, si rareori cu urmari grave cum ar fi infertilitatea.Ai grija de sanatatea ta si respecta indicatiile medicului.

| pietrean a răspuns:

Da,se pot ambolnavi si ei, deoarece, virusul era mai demult activ la tine. Daca nu se trateaza, poate duce si la infertilitate. Daca urmati sfatul medicului, o sa fie totul bine! SANATATE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ce legatura are totusi infertilitatea cu oreonul?
Du-te la medic, daca ai oreon, nu ai voie sa iesi din casa.

| MortActiune a răspuns:

NU ma pricep bine la astfel de probeleme.
DAR nu se intampla nimic ca fiecare om combate virusi de ex am baut de la oameni bolnavi si n-am patit nimic.
ASa e ok