| Huntryo23 a întrebat:

Buna! Tocmai mi-am scos aparatul dentar si am primit o contentie fixa si una mobila, insa cea mobila intra cam greu si parca simt si o presiune asupra unui canin de parcă ar fi un aparat dentar acolo. E normal? Se scoate si cam greu. Daca nu mai port contentia mobila are ceva? atâta vreme cat aia fixa e lipita de dinți...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Contenția mobilă îți menține dinții în poziția finală, altfel migrează accelerat. Dacă nu porți Contenția mobilă, dinții vor ajunge în poziția inițială, strâmbi. Este normal să între și să iasă mai greu deoarece trebuie să țină dinții în poziție. Trebuie puțină forță, trage mai tare de ea.

| Frank51 a răspuns (pentru Frank51):

Am uitat să te întreb, contenția fixă nu o ai pe arcada inferioară? De regulă se optează pentru contenție mobilă doar pe arcada superioară, nu se pun 2 contenții pe aceeași arcadă.