| anonim_4396 a întrebat:

a inceput sa ma intepe zona feminina, sa am balonari si altele. Oare imi vine ciclul? Am 12 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna zona feminina la tine?
Ca nu exista asa ceva in anatomia umana, te inteapa vulva, burta, in interior, exterior?
Imbalonarile se produc in general in burta, nu in "zona feminina"!
Imbalonarile sunt produse de mancaruri care produs gaze (fasole, varza, cartofi, mazare, bame). Evita-le daca ai dureri de burta si imbalonari!

| Anilatac91 a răspuns:

Exista posibilitatea sa fie un semn al ciclului menstrual sau poate pur si simplu din cauze altor cauze.
Nu ai de sa te panichezi sau sa iti faci griji