| Bianca777 a întrebat:

Acum 2 ore am inceput sa am o durere de abdomen in partea dreapta. La început, nu m-a durut tare, dar parca acum durerea e mai intensă. Nu stiu ce sa fac, as astepta sa vad daca apar alte simptome. Ma gândeam la o posibilă apendicita. Alte simptome nu am, doar durerea. Ce ar putea fi? Specific ca am 14 ani. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti astepta sa vezi ce se intampla in continuare. Nu lua tratament, daca durerea se agraveaza semnificativ si nu te lasa sa dormi, va trebui sa ajungi la urgenta in noaptea asta, cu suspiciunea ca este apendicita. Daca dimpotriva, poti dormi linistita si durerea nu se agraveaza, este suficient sa mergi miercuri la medicul de familie

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca te doare in partea dreapta mai jos cu 4 degete de coasta poate e apendicita. Cel mai bine daca durerea persista mergi la medicul de familie.

| Crackman a răspuns:

E posibil apendicita.

| patrik986 a răspuns:

Probabil ca este apendicita... spune-le parintilor si mergi la spital pentru mai multe investigatii sa îți faca un ecograf, etc

| qest11 a răspuns:

Poate fi si o intindere musculara. Ceai de mure am auzit ca ar fi bun, dar nu prea se gaseste simplu. Rolul apendicelui este ca sa pastreze bacterii bune pentru atunci cand avem nevoie de ele pentru repopularea colonului. Mult timp s-a crezut ca e un organ inutil, iar prin Germania copii la 6 ani erau toti operati. Pe timpuri se murea pe capete de apendicita. Acum e considerata o interventie chirurcicala relativ usoara. Sanatate!