| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, acum 2 zile am inceput sa am senzatia ca imi vine sa urinez des si puțin, am presupus că am o răceală la ovare, însă acum nu mai sunt asa dar simt un disconfort in interiorul vaginului ca un fel de presiune si la fel si in partea ovarului drept

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Ovarele, inclusiv o problema a ovarelor, nu ar putea sa aiba legatura cu urinatul. Ovarele fac parte din sistemul reproducator si nu au nimic in comun cu sistemul excretor, mai exact cu aparatul urinar (rinichii, vezica, uretra etc.). Deci daca ar exista o infectie urinara, nu ar avea treaba cu ovarele, iar daca ar fi o problema la ovare, nu ar influenta in niciun fel eliminarea urinei.

In orice caz, daca simti ca ceva nu este in regula, ar trebui sa i te adresezi medicului tau.
Ar putea fi orice, de la o simpla infectie urinara care sa se poata trata in cateva zile, pana la o infectie generalizata, sau alte afectiuni mai serioase.Dar asta doar medicul poate sa stie, in urma consultatiei si a anumitor analize specifice.