Întrebare recomandată | DuxX a întrebat:

Acum aproximativ 2 saptamani am racit, iar acum dupa ce mi-a trecut raceala mi-a aparut pe buza de sus un fel de coaja...
Coaja a aparut in urma cu 3 zile...
Ce pot face sa scap cat mai repede de ea?
Arata urat straight face Vreau sa scap cat mai repede de ea

Please help me!puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Pune intr-un castronel doua lingurite de zahar cu o lingurita de miere si aplica aceasta compozitie pe buze. Dupa cateva minute freaca buzele cu degetul si aplica apoi un balsam de buze cu vit E. Buzele tale o sa arate superb!

| DuxX explică (pentru Raniia):

Multumesc mult! happy A fost de folos :*

| Raniia a răspuns (pentru DuxX):

Ma bucur si sunt convinsa ca buzele tale arata superb.O seara faina!

29 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Foloseste un balsam de buze sau cumpara de la farmacie,, aciclovir,, cu care sigur iti trece

| MihaelaDart a răspuns:

Aplica crema de galbenele preparat in farmacie. Este naturala si nici nu-i scumpa din cate stiu eu.

| BiuL a răspuns:

Nu stiu de la ce e coaja aceea, iti recomand sa mergi la farmacista, ii spui ca ti-a aparut coaja dupa raceala, o sa se uite la tine si apoi o sa iti recomande un unguent, presupun ca un balsam de buze obisnuit nu e suficient. Se poate sa fie cauzata pojghita si de dezhidratare, asa ca nu uita sa bei multa apa si/sau ceaiuri sau din cauza uneori medicamente, in situatia asta, cu un balsam de buze si rabdare cateva zile va trece de la sine daca nu mai iei medimentul respectiv (citeste prospectele, poate la vreunul dintre medicamentele care le-au luat apare si acesta reactie adversa)

| catthshshshs a răspuns:

Este herpes, foloseste o crema hifratanta de galbenele si da-te cu ea de 2-3 pe zi. Va trece curand.

| ioana100 a răspuns:

A fost un herpes,nu trebuia sa il rupi.
bine ca ti-a aparut,dacu nu,iti aparea in interiorul corpului si era mai complicat.
O sa ti treaca cu timpul, exista niste plasturi anti-herpes, in comert, dar acum nu stiu daca o sa mai aiba vreun efect pentru ca l-ai rupt, dar macar sa ti-l acopere.
In cam trei saptamani pielea o sa ti se regenereze. Sper ca te-am ajutat!

| DuxX explică (pentru ioana100):

Ioana. Nu l-am rupt...In prima zi mi-a aparut ca o bubita mica, iar apoi mi s-a intins pe toata buza de sus...

| Oana92 a răspuns:

Daca nu e vorba de herpes si ai doar buzele uscate si crapate de la febra poti sa iti dai cu miere pe buze (o lasi pe buze vreo 10 min)si dupa 2-3 zile o sa iti treaca. ``tratamentul`` poti sa il faci si daca nu ai buzele crapate pentru ca mierea hidrateaza foarte bine buzele.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Acolo a fost o basicuta, iar acum coaja trebuie sa cada.N-o poti ajuta decat cu un unguent hidratant. Daca folosesti ceva parfumat, va tine mai mult.O infuzie din menta sau musetel, apoi unguent.

| LolaLollita a răspuns:

Hidrateaza-ti buzele mai mult, da-te cu crema, mai ales cand urmeaza sa iesi afara, deoarece bate vantul si iti usuca buzele si mai tare (poti folosi un strugurel). Daca e vorba de herpes, sunt creme speciale. Aciclovir da rezultate garantat big grin

| Sunnyツ a răspuns:

Foloseste un strugurel sau o crema pe baza de plante. In orice caz sa nu o rupi, ca oricum o sa apara alta.

| tpuforyou a răspuns:

Ar mai putea fi si _dermatita seboreica, sau daca ai herpes vezi ca aciclovir cam arde _*la propriu vorbind! )

| BiuL a răspuns (pentru tpuforyou):

Nu e nicio dermatita seboreica, buzele nu produc sebum...
eventual o dermatita atopica!

Răspuns utilizator avertizat
| MerVeilleuX a răspuns:

Aia e din cauza febrei. Foloseşte un strugurel sau dacă nu-ţi trece du-te la doctor şi îţi va da o cremă pentru aşa ceva.

| Irinami21 a răspuns:

Hmm..incearca sa folosesti un strugurel, o crema care sa hidrateze buzele. eu am una de la orifmale care este ft buna si o folosesc si eu cand imi crapa nuzele sau imi ies cojite laughing)

| ilfenomeno18 a răspuns:

Crema de galbenele o sa ai o senzatie nasoala cand te dai dar apoi o sa-ti treaca

| ralucutzica a răspuns:

Se numeste Herpes acest numit Herpes este datorita faptului ca din cauza receli corul tau inca mai este putin slabit si din aceasta cauza, sau poate al 2ilea lucru ca nu ai mancat ceva ce nu iti pria corpului.

| ketchuppw a răspuns:

Da-te cu strugurel sau cu crema de galbenele, iti trece in 2-3 zile

| dogslover a răspuns:

Cel mai probabil e un herpes. Apare din cauza frigului si a stresului, si exista niste medicamente speciale si creme, dar de obicei sunt tratamente personalizate, deci cel mai bine e sa intrebi farmacistul. happy

| GIRLBELIEBER a răspuns:

Salut! si eu am avut asa ceva acea coaje cum ii zici tu trebuie sa se usuce foloseste multa strugurina si creme eu am folosit o crema de galbenele si pe baza de ulei e un fel de piele moarta poti sa iti pui pasta de dinti pe buze si lasi pasta de dinti pe buze pana a doua zi pasta va fi intarita si ti se va da jos sau o poti da tu si iti va pica pielea moarta si poate cu tot cu acea coaja. Succes! (Y)

| razboinicu2016 a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu raceala, poti folosi aciclovir sau herpestop

| TriXeE a răspuns:

Presupun ca ti-a aparut herpes. Cumpara-ti aciclovir si iti dai cu acea crema daca nu iti poti cumpara plasturi compeed.

| DuxX explică:

Am uitat sa mentionez ca e pe toata buza, nu doar intr-o singura partestraight face
Ma incomodeaza...Nu pot nici macar sa rad sau sa zambesc din cauza faptului ca incepe sa ma doara straight face... Daca nu zambesc/rad nu ma doare deloc.

| elemydya a răspuns:

Buna! E foarte bun un strugurel cu vitamina E. Probabil ai avut temperatura sau a aparut din cauza vantului.happy

| alincikkk a răspuns:

Folozeste un crem din plante si ungeo

| DeniiBogdana a răspuns:

Se numeste herpes. A aparut din cauza febrei. Poti sa iti cumperi o crema foarte buna. Se numeste Cutia Magica de la oriflame sau o gasesti si in farmacie. Arata asa http://www.google.com/......tp?/imgres Sau poti si acciclovir tot in farmacie. Si nu este scumpa deloc, daca nu ma insel este 3 lei. Sau un ir pentru buze.

| Bunea_Ioana_1990 a răspuns:

Ai gura uscata trebuie sa bei multa apa!