| MrSub a întrebat:

Acum cateva luni am fost operat de abces fesier. Dupa operatie n-am avut nici o problema dar am observat de aproximativ 3 saptamani ca zona in care s-a facut incizia e usor umflata si dureroasa la atingeri cu putere de apasare moderata.De asemenea intre fese se simte ceva tare dar nu dureros. Acestea sunt semne ca imi va aparea abces acolo din nou sau e ceva normal in urma acestei operatii? Necesit raspuns pentru a ma putea linisti/alarma.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Posibil, de aceea ar trebui să vezi medicul s-ar putea să îți dea un tratament antibiotic și antiinflamator.
Numai sănătate.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Hmmm....foarte pacatoase abcesele astea...din pacate ele pot recidiva daca nu a fost bine efectuata incizia, sau, daca esti predispus la asa ceva faci altele!
iti poti face o antibiograma din coptura respectiva, sa se vada la ce antibiotic cedeaza! macar asa nu ajungi mereu la incizie si poti sa iei din timp!
acum nu stiu ce sa zic, poate e doar o urmare a inciziei in cazul tau, dar stiu sigur ca sunt pacatoase rau astea, reapar daca au prins teren slab! plus ca iti poti stimula imunitatea cu ceva vitamine, abcesele aparand si pe fond de imunitate scazuta!
multa sanatate iti doresc happy