| TheCriminal91 a întrebat:

Acum cateva minute cand am fost cu cainii mei afara, unul dintre ei de rasa poodle a luat o broasca in gura de vreo cateva ori. Dupa aceea am observat ca avea spume la gura si acum parca tot il aud cum inghite intr-una si nu se opreste.Scum este noapte si nu o pot duce la veterinar.Este ceva grav? Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unele specii de broasca se apara prin emanarea unei "urine" cu care "incurca" dusmanul.
Da-i cainelui tau sa bea niste lapte de vaca sau cel putin apa curata, cu care sa se dizolve /anihileze efectul.
Daca pana maine nu se face bine, atunci du-l la un medic veterinar.

| sierra1 a răspuns:

Acum câteva minute era unșpe noaptea, cum de-ai văzut ce spui?

| TheCriminal91 explică (pentru sierra1):

Era la mine in curte unde erau lumini, si am fost cu ei afara si ei au vazut broasca care sarea si s-au dus la ea sa vada ce este

| sierra1 a răspuns (pentru TheCriminal91):

Dacă-ar fi să dai lapte la fiecare "rahat" igerat de câine, ți-ar trebui o vacă. N-are nimic drăguțul!

| Catrice a răspuns:

Eh, nimic, cine știe ce broasca era, poate fi otrăvit, poate nu avea gust bun...

| Sonia822 a răspuns:

Da-i lapte! D-ala de tara, daca ai, daca nu, incearca si cu d-ala de market. Cauta un non stop. Unele animale emana substante acide, sau rau mirositoare, sau otravitoare pentru a indeparta inamicul si a-si salva viata. Daca nu gasesti lapte, desi ma indoiesc, baga-i pe gat un carbune medicinal, ca atrage otrava.