| Alinaintreaba059 a întrebat:

Buna TPU!
Acum cateva ore, il ajutam pe unchiul meu sa care niste scanduri.
El a vrut sa scoata cuiele din ele, cuiele fiind ruginite si iesind rugina din ele.
Aveam niste papuci de plaja in picioare, iar pe degetul mic aveam o rana deschisa.
Sunt sanse sa iau tetanos, avand in vedere ca nu m-am intepat in niciun cui?
Sunt foarte speriata, ma gandesc cumva praful acela.
Rana de la deget nu e foarte adanca, iar cuiul nu a atins in mod direct, piciorul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dezinfecteaza rana si nu vei avea probleme.
Tetanos din cate stiu se ia din pamant, nu din orice rugina.

| anonimg a răspuns:

Și dacă îți intra vreun cui în picior, dacă îl speli și dezinfectezi, se umfla piciorul, apoi se dezumfla, și se rezolva problema. Cu cât mai mult nu trebuie să-ți faci griji de ceva mai puțin grav.
Trebuie totuși să înveți să-ți ții rănile bandajate atunci când ieși din casă și-ți expui la efort membrul rănit.

| untu a răspuns:

Sa speli bine, bine bine de tot cu apa calda si sapun bun antimicrobian si apoi sa stergi si sa dai prin ea o vata imbibata cu spirt si bandajat sau pus cu leucoplast mic! Poti sa dai si CICATRIDINA SPRAY daca ai ca este foarte bun si eficient!

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă nu a intrat în picior nu ți se întâmplă nimic.

| KovacsB a răspuns:

Sa faci tetanos dintr-un cui ruginit sunt aceleasi sanse ca si cum ai castiga la Loto.
Dar si cand castigi.

| Lioninfinite a răspuns:

Nu cred, spala rana cu apă și este ok.