| Ralixu16 a întrebat:

Acum cateva zile am incercat sa-mi albesc dinti cu bicarbonat de sodiu alimentar, am repetat actiunea de doua ori, dar se pare ca am pus cam mult pe periuta deoarece mi-a facut rani la gingie si acum vad ca fiecare rana are deasupra o " cojita" alba (banuiesc ca e puroi). Asta nu este problema cea mare, deoarece mi-am dat cu glicerina si sper sa-mi treaca. Ieri am observat ca mi s-au cam umflat ganglionii de sub maxilar. Intrebarea mea este aceea daca gingiile pot fi cauza umflarii ganglionilor, si ce pot face ca sa ii tratez? Mentionez ca nu am avut febra si nici o alta simptoma! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Ganglionii se maresc in caz de inflamatie sau infectie. Nu mai folosi bicarbonat o perioada si periaza-ti dintii cat mai bland. http://www.i-medic.ro/stomatologie/albirea-dintilor

5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Stai linistit. Trateaza-ti infectiile de la gingii si o sa ti se dezumfle si ganglionii. De obicei acei ganglioni se inflameaza cand simt orice fel de infectie, pentru a o trata. Asta inseamna ca organismul tau lucreaza ca sa te vindece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Nu trebuia să încerci să-ți albești dinții acasă, ai văzut ce rezultat a avut... Cred că ai exagerat, este foarte mult să te speli de două ori pe zi cu bicarbonat, știam că se spală o singură dată pe săptămână. Poți consulta un medic. O zi bună!

| LoLiPoP101 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si te trimite el unde trebuie...

| CatalinPTM a răspuns:

Nu te mai trata "dupa ureche"
Mergi la medicul de familie happy

| Theseus a răspuns:

Eu nu stiu sa-ti raspund la intrebare dar stiam o solutie la inflamarea gingiilor(mi-a zis dentistu` meu happy )
tine cateva secunte de preferat panan` 10 secunde ulei in gura...(te avertizez ca e foarte scarbos si ti se face greata)
Sper ca te-am ajutat: )